Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářivý bolid mezi mlhovinou Orion a Rigelem

Uznání a copyright: Ivo Scheggia

Co se dělo s tím meteorem? Před několika dny byl ve švýcarských Alpách vyfotografován jasný bolid. Bolid byl nejspíše Tauridou a byl pozoruhodný nejen svou jasností, ale také vzácným oranžovým světlem, které vytvořil a které trvalo několik minut. Podle té oranžové záře se původně zdálo, jakoby stopa meteoru hořela. Oranžová záře, známá jako trvalá stopa, ovšem nepochází z ohně, ani z kouře, který by odrážel sluneční světlo. Světlo trvalé stopy ve skutečnosti pochází z atomů v zemské atmosféře po dráze meteoru, kde atomy ztratily elektron a při jeho znovu nabytí vyzařují světlo. Trvalé stopy se často rozfoukávají, takže 3 minuty dlouhá expozice ve skutečnosti zachytila rozfoukávání větrem původně jasné iontové stopy. Snímek vznikl při fotografování slavné mlhoviny v Orionu, která je vidět vlevo nahoře. Vpravo je vidět jasná modrá hvězda Rigel, která je součástí souhvězdí Orion. I tento týden bude bohatý na bolidy Taurid, i když tento roj už prošel svým vrcholem, zatímco aktivnější roj Leonid právě vrcholí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Meteor, Mlhovina Orion, Rigel


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »