Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářivý bolid mezi mlhovinou Orion a Rigelem

Uznání a copyright: Ivo Scheggia

Co se dělo s tím meteorem? Před několika dny byl ve švýcarských Alpách vyfotografován jasný bolid. Bolid byl nejspíše Tauridou a byl pozoruhodný nejen svou jasností, ale také vzácným oranžovým světlem, které vytvořil a které trvalo několik minut. Podle té oranžové záře se původně zdálo, jakoby stopa meteoru hořela. Oranžová záře, známá jako trvalá stopa, ovšem nepochází z ohně, ani z kouře, který by odrážel sluneční světlo. Světlo trvalé stopy ve skutečnosti pochází z atomů v zemské atmosféře po dráze meteoru, kde atomy ztratily elektron a při jeho znovu nabytí vyzařují světlo. Trvalé stopy se často rozfoukávají, takže 3 minuty dlouhá expozice ve skutečnosti zachytila rozfoukávání větrem původně jasné iontové stopy. Snímek vznikl při fotografování slavné mlhoviny v Orionu, která je vidět vlevo nahoře. Vpravo je vidět jasná modrá hvězda Rigel, která je součástí souhvězdí Orion. I tento týden bude bohatý na bolidy Taurid, i když tento roj už prošel svým vrcholem, zatímco aktivnější roj Leonid právě vrcholí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Meteor, Mlhovina Orion, Rigel


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »