Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářivý bolid mezi mlhovinou Orion a Rigelem

Uznání a copyright: Ivo Scheggia

Co se dělo s tím meteorem? Před několika dny byl ve švýcarských Alpách vyfotografován jasný bolid. Bolid byl nejspíše Tauridou a byl pozoruhodný nejen svou jasností, ale také vzácným oranžovým světlem, které vytvořil a které trvalo několik minut. Podle té oranžové záře se původně zdálo, jakoby stopa meteoru hořela. Oranžová záře, známá jako trvalá stopa, ovšem nepochází z ohně, ani z kouře, který by odrážel sluneční světlo. Světlo trvalé stopy ve skutečnosti pochází z atomů v zemské atmosféře po dráze meteoru, kde atomy ztratily elektron a při jeho znovu nabytí vyzařují světlo. Trvalé stopy se často rozfoukávají, takže 3 minuty dlouhá expozice ve skutečnosti zachytila rozfoukávání větrem původně jasné iontové stopy. Snímek vznikl při fotografování slavné mlhoviny v Orionu, která je vidět vlevo nahoře. Vpravo je vidět jasná modrá hvězda Rigel, která je součástí souhvězdí Orion. I tento týden bude bohatý na bolidy Taurid, i když tento roj už prošel svým vrcholem, zatímco aktivnější roj Leonid právě vrcholí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Meteor, Mlhovina Orion, Rigel


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »