Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářivý bolid mezi mlhovinou Orion a Rigelem

Uznání a copyright: Ivo Scheggia

Co se dělo s tím meteorem? Před několika dny byl ve švýcarských Alpách vyfotografován jasný bolid. Bolid byl nejspíše Tauridou a byl pozoruhodný nejen svou jasností, ale také vzácným oranžovým světlem, které vytvořil a které trvalo několik minut. Podle té oranžové záře se původně zdálo, jakoby stopa meteoru hořela. Oranžová záře, známá jako trvalá stopa, ovšem nepochází z ohně, ani z kouře, který by odrážel sluneční světlo. Světlo trvalé stopy ve skutečnosti pochází z atomů v zemské atmosféře po dráze meteoru, kde atomy ztratily elektron a při jeho znovu nabytí vyzařují světlo. Trvalé stopy se často rozfoukávají, takže 3 minuty dlouhá expozice ve skutečnosti zachytila rozfoukávání větrem původně jasné iontové stopy. Snímek vznikl při fotografování slavné mlhoviny v Orionu, která je vidět vlevo nahoře. Vpravo je vidět jasná modrá hvězda Rigel, která je součástí souhvězdí Orion. I tento týden bude bohatý na bolidy Taurid, i když tento roj už prošel svým vrcholem, zatímco aktivnější roj Leonid právě vrcholí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Meteor, Mlhovina Orion, Rigel


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »