Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářivý bolid mezi mlhovinou Orion a Rigelem

Uznání a copyright: Ivo Scheggia

Co se dělo s tím meteorem? Před několika dny byl ve švýcarských Alpách vyfotografován jasný bolid. Bolid byl nejspíše Tauridou a byl pozoruhodný nejen svou jasností, ale také vzácným oranžovým světlem, které vytvořil a které trvalo několik minut. Podle té oranžové záře se původně zdálo, jakoby stopa meteoru hořela. Oranžová záře, známá jako trvalá stopa, ovšem nepochází z ohně, ani z kouře, který by odrážel sluneční světlo. Světlo trvalé stopy ve skutečnosti pochází z atomů v zemské atmosféře po dráze meteoru, kde atomy ztratily elektron a při jeho znovu nabytí vyzařují světlo. Trvalé stopy se často rozfoukávají, takže 3 minuty dlouhá expozice ve skutečnosti zachytila rozfoukávání větrem původně jasné iontové stopy. Snímek vznikl při fotografování slavné mlhoviny v Orionu, která je vidět vlevo nahoře. Vpravo je vidět jasná modrá hvězda Rigel, která je součástí souhvězdí Orion. I tento týden bude bohatý na bolidy Taurid, i když tento roj už prošel svým vrcholem, zatímco aktivnější roj Leonid právě vrcholí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Meteor, Mlhovina Orion, Rigel


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »