Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Pelikán v plynu, prachu a hvězdách

Uznání a copyright: Roberto Colombari

Mlhovina Pelikán se pomalu transformuje. Oficiálně je nazývá IC 5070 a od větší mlhoviny Severní Amerika ji odděluje molekulární mračno vyplněné tmavým prachem. Mlhovina Pelikán je ovšem hojně studována, protože se jedná o zvláště aktivní směs vznikajících hvězd a vyvíjejících se plynových mračen. Obraz, na který se díváte, byl vytvořen ve třech specifických barvách ve světle emitovaném sírou, vodíkem a kyslíkem, což může pomoci pochopit tyto interakce. Světlo z mladých energetických hvězd pomalu transformuje studený plyn na horký a hranice mezi nimi, známá jako ionizační fronta, je vidět vpravo v jasně oranžové barvě. Zůstávají jen zvláště husté úponky studeného plynu. Za milióny let možná už možná Pelikán nebude vyváženou oblastí hvězd a plynu, zato jistě po sobě zanechá něco úplně jiného.

Každoroční astronomický přehled: Editor APODu bude v lednu přednášet ve Philadelphii a New York City.

Štítky: Mlhovina Pelikán, Ionizace, Dust pillars


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »