Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Pelikán v plynu, prachu a hvězdách

Uznání a copyright: Roberto Colombari

Mlhovina Pelikán se pomalu transformuje. Oficiálně je nazývá IC 5070 a od větší mlhoviny Severní Amerika ji odděluje molekulární mračno vyplněné tmavým prachem. Mlhovina Pelikán je ovšem hojně studována, protože se jedná o zvláště aktivní směs vznikajících hvězd a vyvíjejících se plynových mračen. Obraz, na který se díváte, byl vytvořen ve třech specifických barvách ve světle emitovaném sírou, vodíkem a kyslíkem, což může pomoci pochopit tyto interakce. Světlo z mladých energetických hvězd pomalu transformuje studený plyn na horký a hranice mezi nimi, známá jako ionizační fronta, je vidět vpravo v jasně oranžové barvě. Zůstávají jen zvláště husté úponky studeného plynu. Za milióny let možná už možná Pelikán nebude vyváženou oblastí hvězd a plynu, zato jistě po sobě zanechá něco úplně jiného.

Každoroční astronomický přehled: Editor APODu bude v lednu přednášet ve Philadelphii a New York City.

Štítky: Mlhovina Pelikán, Ionizace, Dust pillars


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »