Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náhlý výtrysk na kometě 67P

Image Uznání: ESA/Rosetta/MPS

Pak vybuchla! Názorná demonstrace, jak krátký život mají některé kometární výtrysky koncem července zdokumentovala kosmická sonda Rosetta, která obíhá jádro komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá). Na animaci jsou vidět změny v rotaci komety během tří snímků. I když první snímek neukazuje nic neobvyklého, tak na druhém je silný výtrysk, který pochází z povrchu 67P pouze o 20 minut později, a poslední zase 20 minut poté ukazuje jen slabý zbytek jednou tak aktivního výtrysku. Komety mohou u Slunce vytvářet dlouhé krásné ohony, které proudí vnitřní Sluneční soustavou. Jak kometární výtrysky tyto ohony vytvářejí je předmětem výzkumu za pomocí snímků jako jsou tyto. Další nedávná měření Rosetty ukazují, že voda na Zemi nemusí pocházet z komet jako je 67P vzhledem k výrazným rozdílům v nečistotách. Kometa 67P měří asi 4 kilometry, obíhá Slunce mezi Zemí a Jupiterem a od srpna 2014 kolem ní obíhá kosmická sonda Rosetta Evropské kosmické agentury (ESA). Rosetta má koncem roku 2016 naplánováno na kometu 67P pomalu dopadnout.

Nyní k mání: Nástěnný kalendář APOD 2016.

Štítky: 67p, Kometa, Výtrysk


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »