Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náhlý výtrysk na kometě 67P

Image Uznání: ESA/Rosetta/MPS

Pak vybuchla! Názorná demonstrace, jak krátký život mají některé kometární výtrysky koncem července zdokumentovala kosmická sonda Rosetta, která obíhá jádro komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá). Na animaci jsou vidět změny v rotaci komety během tří snímků. I když první snímek neukazuje nic neobvyklého, tak na druhém je silný výtrysk, který pochází z povrchu 67P pouze o 20 minut později, a poslední zase 20 minut poté ukazuje jen slabý zbytek jednou tak aktivního výtrysku. Komety mohou u Slunce vytvářet dlouhé krásné ohony, které proudí vnitřní Sluneční soustavou. Jak kometární výtrysky tyto ohony vytvářejí je předmětem výzkumu za pomocí snímků jako jsou tyto. Další nedávná měření Rosetty ukazují, že voda na Zemi nemusí pocházet z komet jako je 67P vzhledem k výrazným rozdílům v nečistotách. Kometa 67P měří asi 4 kilometry, obíhá Slunce mezi Zemí a Jupiterem a od srpna 2014 kolem ní obíhá kosmická sonda Rosetta Evropské kosmické agentury (ESA). Rosetta má koncem roku 2016 naplánováno na kometu 67P pomalu dopadnout.

Nyní k mání: Nástěnný kalendář APOD 2016.

Štítky: 67p, Kometa, Výtrysk


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »