Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náhlý výtrysk na kometě 67P

Image Uznání: ESA/Rosetta/MPS

Pak vybuchla! Názorná demonstrace, jak krátký život mají některé kometární výtrysky koncem července zdokumentovala kosmická sonda Rosetta, která obíhá jádro komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá). Na animaci jsou vidět změny v rotaci komety během tří snímků. I když první snímek neukazuje nic neobvyklého, tak na druhém je silný výtrysk, který pochází z povrchu 67P pouze o 20 minut později, a poslední zase 20 minut poté ukazuje jen slabý zbytek jednou tak aktivního výtrysku. Komety mohou u Slunce vytvářet dlouhé krásné ohony, které proudí vnitřní Sluneční soustavou. Jak kometární výtrysky tyto ohony vytvářejí je předmětem výzkumu za pomocí snímků jako jsou tyto. Další nedávná měření Rosetty ukazují, že voda na Zemi nemusí pocházet z komet jako je 67P vzhledem k výrazným rozdílům v nečistotách. Kometa 67P měří asi 4 kilometry, obíhá Slunce mezi Zemí a Jupiterem a od srpna 2014 kolem ní obíhá kosmická sonda Rosetta Evropské kosmické agentury (ESA). Rosetta má koncem roku 2016 naplánováno na kometu 67P pomalu dopadnout.

Nyní k mání: Nástěnný kalendář APOD 2016.

Štítky: 67p, Kometa, Výtrysk


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »