Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náhlý výtrysk na kometě 67P

Image Uznání: ESA/Rosetta/MPS

Pak vybuchla! Názorná demonstrace, jak krátký život mají některé kometární výtrysky koncem července zdokumentovala kosmická sonda Rosetta, která obíhá jádro komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá). Na animaci jsou vidět změny v rotaci komety během tří snímků. I když první snímek neukazuje nic neobvyklého, tak na druhém je silný výtrysk, který pochází z povrchu 67P pouze o 20 minut později, a poslední zase 20 minut poté ukazuje jen slabý zbytek jednou tak aktivního výtrysku. Komety mohou u Slunce vytvářet dlouhé krásné ohony, které proudí vnitřní Sluneční soustavou. Jak kometární výtrysky tyto ohony vytvářejí je předmětem výzkumu za pomocí snímků jako jsou tyto. Další nedávná měření Rosetty ukazují, že voda na Zemi nemusí pocházet z komet jako je 67P vzhledem k výrazným rozdílům v nečistotách. Kometa 67P měří asi 4 kilometry, obíhá Slunce mezi Zemí a Jupiterem a od srpna 2014 kolem ní obíhá kosmická sonda Rosetta Evropské kosmické agentury (ESA). Rosetta má koncem roku 2016 naplánováno na kometu 67P pomalu dopadnout.

Nyní k mání: Nástěnný kalendář APOD 2016.

Štítky: 67p, Kometa, Výtrysk


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »