Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A

Zpracování a copyright: Robert Gendler, Roberto Colombari
Image Data: Hubble Space Telescope, European Southern Observatory

Která je Zemi nejbližší aktivní galaxie? Pouhých 11 miliónů světelných let vzdálená Centaurus A. Tato pekuliární eliptická galaxie, též známá jako NGC 5128, měří něco přes 60 000 světelných let. Galaxie Centaurus A vznikla srážkou dvou jinak normálních galaxií a je fantastickou změtí mladých modrých hvězdokup, růžových hvězdotvorných oblastí a tmavých prachovbých pásů, což je zde vidět v pozoruhodných podrobnostech. Tento barevný galaktický portrét je kompozicí obrazových dat z vesmíru a z velkých i malých pozemských dalekohledů. Zbytky kosmických trosek vytrvale požírá centrální černá díra o hmotnosti miliardy Sluncí v centru galaxie. Stejně jako u jiných aktivních galaxií tento proces generuje rádiové, rentgenové a gama záření ze zdroje Centaurus A.

Štítky: Cen A, Ngc 5128, Aktivní galaxie, Prach, Elliptical galaxy, Černá díra


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »