Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A

Zpracování a copyright: Robert Gendler, Roberto Colombari
Image Data: Hubble Space Telescope, European Southern Observatory

Která je Zemi nejbližší aktivní galaxie? Pouhých 11 miliónů světelných let vzdálená Centaurus A. Tato pekuliární eliptická galaxie, též známá jako NGC 5128, měří něco přes 60 000 světelných let. Galaxie Centaurus A vznikla srážkou dvou jinak normálních galaxií a je fantastickou změtí mladých modrých hvězdokup, růžových hvězdotvorných oblastí a tmavých prachovbých pásů, což je zde vidět v pozoruhodných podrobnostech. Tento barevný galaktický portrét je kompozicí obrazových dat z vesmíru a z velkých i malých pozemských dalekohledů. Zbytky kosmických trosek vytrvale požírá centrální černá díra o hmotnosti miliardy Sluncí v centru galaxie. Stejně jako u jiných aktivních galaxií tento proces generuje rádiové, rentgenové a gama záření ze zdroje Centaurus A.

Štítky: Cen A, Ngc 5128, Aktivní galaxie, Prach, Elliptical galaxy, Černá díra


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »