Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy a přátelé

Uznání a copyright: Malcolm Park (North York Astronomical Association)

Tento týden na Zemi pršely Leonidy, každoroční meteorický roj trosek prachu z oběžné dráhy komety 55P/Tempel-Tuttle. Leonidy jsou vidět na tomto kompozitní pohledu na noční oblohu ze zahradní hvězdárničky v jižním Ontariu. Jednotlivé snímky pořízené kamerou na stativu zachytily meteorickou aktivitu v noci 16./17. listopadu, asi den před velmi mělkým vrcholem roje. Snímky byly registrovány do jednoho vybraného pohledu, takže stopy meteorů nesměřují zpátky vůči hvězdám toho večera s Orionem nad jižním obzorem. V důsledku toho stopy nesměřují do radiantu roje ve Lvu, který se nachází až za okrajem obrazu. Některé stopy by ve skutečnosti zřejmě mohly být Tauridy, což je meteorický roj také aktivní v listopadu, nebo by tam mohly být i sporadické meteory včetně jasného bolidu i s jeho odrazem u obzoru.

Štítky: Meteorický roj, Leonida, Taurida, Bolid, Selfie


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »