Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid, kouřová stopa, meteorický déšť

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss

Při návratu z oběžné dráhy vstupuje raketoplán do atmosféry rychlostí 8 kilometrů za sekundu a ochranné keramické dlaždice se třením zahřívají přes 1400 stupňů Celsia. Na druhou stranu kousky kometárního prachu, které se staly meteory - Leonidami pozorovanými 18.listopadu se pohybovali rychlostí až 70 kilometrů za sekundu a ve výškách kolem 100 kilometrů se zcela vypařily. Na této jediné pětiminutové expozici jsou tři meteory Leonidy, jenž přelétají oblohou nad Spruce Kno v Západní Virginii v USA. Hvězdy v pozadí jsou poblíž souhvězdí Oriona. Nejjasnější meteor, bolid podél své dráhy mění dramaticky barvy a zanechává kouřovou trvalou stopu hnanou výškovými větry. Astrofotograf Jerry Lodriguss z velice tmavého místa ve výšce 1200 metrů hlásil: "Pozorovali jsme [zenitovou hodinovou frekvenci] asi 3600 v 10:30 UT a velmi vysoké frekvence od 9:30 UT až do začátku astronomického svítání v 10:50 UT. Byl to naprosto spektakulární déšť s bolidy praskajícími jako žárovky baterek, zelené a červené bolidy a další slabé Leonidy ve všech částech oblohy."

Štítky: Bolid, Meteorický roj, 2001 leonid


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »