Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulci z IC 410

Uznání a copyright: Steven Coates

Tento teleskopický snímek zobrazuje jinak slabou emisní mlhovinu IC 410. Od středu vpravo dole jsou vidět dva pozoruhodní obyvatelé tohoto kosmického rybníčku plynu a prachu, pulci v IC 410. Samotnou mlhovinu NGC 1893 částečně zastírá prach v popředí a obklopuje ji galaktická hvězdokupa. Jasná hvězdokupa vznikla v mezihvězdném mračnu před zhruba 4 milióny let a dodává energii zářícímu plynu. Pulci se skládají z hustšího plynu a prachu, mají délku asi 10 světelných let a nejspíš tam právě vznikají hvězdy. Jejich hlavy opracovávají větry a záření hvězd z hvězdokupy, lemují je jasné brázdy ionizovaného plynu a ohony směřují ven z centrální oblasti kupy. IC 410 se nachází 10 000 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Vozky (Auriga).

Štítky: Ic 410, Emisní mlhovina, Star-formation, Tadpoles, Ngc1893


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »