Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pulci z IC 410

Uznání a copyright: Steven Coates

Tento teleskopický snímek zobrazuje jinak slabou emisní mlhovinu IC 410. Od středu vpravo dole jsou vidět dva pozoruhodní obyvatelé tohoto kosmického rybníčku plynu a prachu, pulci v IC 410. Samotnou mlhovinu NGC 1893 částečně zastírá prach v popředí a obklopuje ji galaktická hvězdokupa. Jasná hvězdokupa vznikla v mezihvězdném mračnu před zhruba 4 milióny let a dodává energii zářícímu plynu. Pulci se skládají z hustšího plynu a prachu, mají délku asi 10 světelných let a nejspíš tam právě vznikají hvězdy. Jejich hlavy opracovávají větry a záření hvězd z hvězdokupy, lemují je jasné brázdy ionizovaného plynu a ohony směřují ven z centrální oblasti kupy. IC 410 se nachází 10 000 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Vozky (Auriga).

Štítky: Ic 410, Emisní mlhovina, Star-formation, Tadpoles, Ngc1893


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Supernova SN 2026sqf

Supernova SN 2026sqf v galaxii NGC 3110 stále svítí

Další informace »