Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé důlky objevené na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI

Co jsou ty neobvyklé důlky na Plutu? Při červencovém průletu kosmické sondy New Horizons kolem této trpasličí planety byly objeveny zvláštní prohlubně. Největší důlky měří kilometr a jsou zahloubené desítky metrů do jezera zmrzlého dusíku, jezera, které se prostírá přes Sputnik Planum a přes část světle zbarvené srdcovité oblasti zvané Tombaugh Regio. I když většinu prohlubní ve Sluneční soustavě tvoří impaktní krátery, tak tyto deprese vypadají jinak, mnoho z nich se podobá velikostí, hustotou výskytu a seřazením. Spíše se uvažuje o tom, že něco způsobuje, že tyto specifické oblasti ledu sublimují a odpařují se. Nedostatek překryvných impaktních kráterů ukazuje na to, že tyto důlky vznikly poměrně nedávno. I když sonda New Horizons už směřuje k novému cíli, tak stále pokračuje v odesílání nových snímků a údajů ze svého setkání s Plutem zpět na Zemi.

Štítky: Pluto, Pits, New horizons


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »