Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklé důlky objevené na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI

Co jsou ty neobvyklé důlky na Plutu? Při červencovém průletu kosmické sondy New Horizons kolem této trpasličí planety byly objeveny zvláštní prohlubně. Největší důlky měří kilometr a jsou zahloubené desítky metrů do jezera zmrzlého dusíku, jezera, které se prostírá přes Sputnik Planum a přes část světle zbarvené srdcovité oblasti zvané Tombaugh Regio. I když většinu prohlubní ve Sluneční soustavě tvoří impaktní krátery, tak tyto deprese vypadají jinak, mnoho z nich se podobá velikostí, hustotou výskytu a seřazením. Spíše se uvažuje o tom, že něco způsobuje, že tyto specifické oblasti ledu sublimují a odpařují se. Nedostatek překryvných impaktních kráterů ukazuje na to, že tyto důlky vznikly poměrně nedávno. I když sonda New Horizons už směřuje k novému cíli, tak stále pokračuje v odesílání nových snímků a údajů ze svého setkání s Plutem zpět na Zemi.

Štítky: Pluto, Pits, New horizons


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »