Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety ráno

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Nedávno pořízeným skupinovým portrétem Sluneční soustavy z observatoře Las Campanas na jižní polokouli probíhá obzor planety Země. Záběr před úsvitem sleduje uskupení na ekliptice, které je dobře známo všem, kteří si někdy v listopadu ráno přivstali. Na východě je jasná Venuše, Mars a Jupiter, stejně jako Regulus, alfa hvězda v souhvězdí Lva. Planety jsou ovšem pohrouženy do slabého zvířetníkového světla, které je z tmavých míst vidět, jak se pod úhlem zvedá nad obzor. Někdy se mu říká falešný úsvit a to, že zvířetníkové světlo i planety se nacházejí podél ekliptiky, není vůbec náhoda. Planety ve Sluneční soustavě vznikly ze zploštěného protoplanetárního disku, takže se všechny jejich oběžné dráhy nacházejí poblíž roviny ekliptiky, zatímco prach podél této roviny rozptyluje sluneční světlo a je tak zdrojem slabého zvířetníkového světla.

Štítky: Venuše, Mars, Jupiter, Ekliptika, Zvířetníkové světlo


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »