Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační úsměv

Uznání: X-ray - NASA / CXC / J. Irwin et al. ; Optical - NASA/STScI

Tento měsíc před sto lety publikoval Albert Einstein obecnou teorii relativity, která předpověděla jev gravitační čočky. To je přesně to, co těmto galaxiím dává takový rozpustilý výraz, když jsou vidět kosmickými dalekohledy Chandra Hubble rentgenově a opticky. Skupina galaxií se nazývá Cheshirská kočka(Cheshire je město v Anglii) a dvě velké eliptické galaxie jsou sugestivně lemovány oblouky. Tyto oblouky jsou optické obrazy vzdálených galaxií v pozadí, které jsou zobrazeny gravitační čočkou kupy v popředí, přičemž celkovému rozložení gravitační hmoty dominuje temná hmota. Ty dvě velké eliptické "oční" galaxie představují nejjasnější členy jejich vlastních galaktických kup, které začínají splývat. Jejich vzájemná rychlost srážky je téměř 1350 km/s, přitom se zahřívá plyn na milióny stupňů, takže vzniká rentgenové záření, které je zobrazeno nachovou barvou. Co ještě chcete vědět o splynutí kup galaxií? Kupa galaxií Cheshirská kočka se zubí v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ze vzdálenosti asi 4,6 miliardy světelných let.

Štítky: Obecná relativita, Kupa galaxií, Gravitační čočky


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »