Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační úsměv

Uznání: X-ray - NASA / CXC / J. Irwin et al. ; Optical - NASA/STScI

Tento měsíc před sto lety publikoval Albert Einstein obecnou teorii relativity, která předpověděla jev gravitační čočky. To je přesně to, co těmto galaxiím dává takový rozpustilý výraz, když jsou vidět kosmickými dalekohledy Chandra Hubble rentgenově a opticky. Skupina galaxií se nazývá Cheshirská kočka(Cheshire je město v Anglii) a dvě velké eliptické galaxie jsou sugestivně lemovány oblouky. Tyto oblouky jsou optické obrazy vzdálených galaxií v pozadí, které jsou zobrazeny gravitační čočkou kupy v popředí, přičemž celkovému rozložení gravitační hmoty dominuje temná hmota. Ty dvě velké eliptické "oční" galaxie představují nejjasnější členy jejich vlastních galaktických kup, které začínají splývat. Jejich vzájemná rychlost srážky je téměř 1350 km/s, přitom se zahřívá plyn na milióny stupňů, takže vzniká rentgenové záření, které je zobrazeno nachovou barvou. Co ještě chcete vědět o splynutí kup galaxií? Kupa galaxií Cheshirská kočka se zubí v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major) ze vzdálenosti asi 4,6 miliardy světelných let.

Štítky: Obecná relativita, Kupa galaxií, Gravitační čočky


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »