Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rosetta a odlet komety

Uznání a copyright: Damian Peach/SEN

Vůbec ne jasná kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko(vá) pomalu prolétá předúsvitovou oblohou poblíž planet seřazených na ekliptice. Tento kompozit teleskopických snímků sleduje postup komety při vzdalování od Slunce za oběžnou dráhou Marsu od konce září (vlevo) do konce listopadu (zcela vpravo). Její slabá, ale rozsáhlá koma a ohony jsou vidět proti barevnému pozadí hvězd u východního okraje souhvězdí Lva. Před rokem, ještě před průchodem periheliem, byla kometa ovšem méně aktivní. Přistávací modul Philae pak z Rosetty uskutečnil historické přistání a dosedl na povrch jádra komety.

Štítky: Kometa, 67p, Rosetta


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »