Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad mraky

Uznání a copyright: Daniele Boffelli

Polární záře obvykle nastávají vysoko nad mraky. Aurorální záře vzniká tehdy, když rychle se pohybující částice vyvržené ze Slunce dopadnou do zemské magnetosféry, ze které se nabité částice spirálovitě pohybují podél zemského magnetického pole až narazí do atomů a molekul vysoko v zemské atmosféře. Například atomy kyslíku vyzařují zelené světlo, které polární záře po takových srážkách běžně produkují. Nejnižší část polární záře se typicky nachází ve výškách nad 100 km, zatímco mračna obvykle existují pouze pod 10 km. Poměrná výška mračen a polárních září je jasně vidět na obrázku z města Dyrholaey na Islandu. Odhodlaný astrofotograf tam vzdoroval silnému větru a na obloze zpočátku s přeháňkami se pokusil zachytit polární záři nad malebným majákem a přitom šťastnou náhodou pořídil tento snímek.

Setkejte se s vesmírem: Nástěnný kalendář APOD 2016.

Štítky: Polární záře, Mračna, Iceland


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »