Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad mraky

Uznání a copyright: Daniele Boffelli

Polární záře obvykle nastávají vysoko nad mraky. Aurorální záře vzniká tehdy, když rychle se pohybující částice vyvržené ze Slunce dopadnou do zemské magnetosféry, ze které se nabité částice spirálovitě pohybují podél zemského magnetického pole až narazí do atomů a molekul vysoko v zemské atmosféře. Například atomy kyslíku vyzařují zelené světlo, které polární záře po takových srážkách běžně produkují. Nejnižší část polární záře se typicky nachází ve výškách nad 100 km, zatímco mračna obvykle existují pouze pod 10 km. Poměrná výška mračen a polárních září je jasně vidět na obrázku z města Dyrholaey na Islandu. Odhodlaný astrofotograf tam vzdoroval silnému větru a na obloze zpočátku s přeháňkami se pokusil zachytit polární záři nad malebným majákem a přitom šťastnou náhodou pořídil tento snímek.

Setkejte se s vesmírem: Nástěnný kalendář APOD 2016.

Štítky: Polární záře, Mračna, Iceland


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »