Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

212 hodin expozice Orionu

Uznání a copyright: Stanislav Volskiy, Rollover Annotation: Judy Schmidt

Souhvězdí Orion je mnohem více, než jen tři hvězdy v řadě. Je to směr do vesmíru, který je bohatý na působivé mlhoviny. Abychomn si mohli vychutnat tuto dobře známou část oblohy, tak byla v průběhu mnoha noci v letech 2013 a 2014 pořízena extrémně dlouhá expozice. Po celkem 2012 hodinách exponování kamerou a dalším roce zpracování vznikl z 1400 snímků obraz o rozpětí více než 40 krát větším, než je úhlový průměr Měsíce. Na obrazu se stalo viditelnými mnoho zajímavých podrobností, pro oči je zvláště přitažlivá Barnardova smyčka, jasný červený kruhovitý oblouk, který směřuje ze středu dolů. Ta obrovská červená mlhovina nahoře není Růřicová mlhovina, ale méně známá mlhovina Lambda Orionis. Růžicová mlhovina ovšem vidět je: je to ta červená a bílá mlhovina vlevo nahoře. Jasná oranžová hvězda nad středem obrázku je Betelgeuse a jasná modrá hvězda vpravo dole je Rigel. Mezi další slavné mlhoviny zde patří mlhovina Hlavačarodějnice, mlhovina Plamen, Liščí kožich a pokud víte, kam se podívat, i poměrně malá mlhovina Koňská hlava. Ty tři slavné hvězdy, které kříží pás lovce Oriona se na tomto přeplněném obrazu dají sotva poznat, ale zkušené oko je najde pod středem obrazu vpravo.

Příští rok ve vesmíru: Nástěnný kalendář APOD 2016.

Štítky: Orion, Deep field, Nebulas, Mouse over


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »