Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ za Zlatou bránou se zeleným zábleskem

Uznání videa a copyright: Alex Rivest; Music: Eureka by Huma-Huma

Místo je zátoka v San Francisku, čas je západ slunce a most je Zlatá brána. To co uvidíte, je nečekaný dvojitý západ slunce, který končí vzácným zeleným zábleskem. Pozorně se dívejte, časosběrná sekvence zaznamenala neobvykle horký vzduch z provozu na mostě, který láme k zemi sluneční světlo a tak nad Sluncem vyvolává další obraz výše. Tento obraz ovšem zmizí, tedy nastal první "západ" a teprvé poté hlavní obraz klesne pod vozovku. Mezitím v popředí projíždí lodě, přes most jezdí auta a v dálce plují mračna, která odrážejí sluneční světlo. Scéna končí turbulentní zemskou atmosférou, která má cestu jenom pro viditelné sluneční světlo s vyšší energií, takže závěrečný třpyt naší domovské hvězdy se jeví jako zelený záblesk.

Štítky: Západ slunce, Zelený záblesk, Golden Gate Bridge


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »