Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny ve Vozkovi

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Starodávné souhvězdí Vozky (Auriga) vyjíždí na severní zimní oblohu vysoko a je bohaté na hvězdokupy a mlhoviny. Tento hloubkový teleskopický pohled se skládá ze snímků přes úzkopásmové a širokopásmové filtry a na obloze zabírá téměř 8 úplňků (4 stupně). V zorném poli je emisní oblast IC 405 (vlevo nahoře), která je vzdálená asi 1500 světelných let. Nazývá se také mlhovina Planoucí hvězda a její červená spletitá mračna zářícího vodíku dostávají energii od žhavé hvězdy typu O AE Aurigae. IC 410 (vpravo nahoře) je výrazně vzdálenější, je asi 12 000 světelných let daleko. Tato hvězdotvorná oblast je slavná svojí zanořenou mladou hvězdokupou NGC 1893 a mračny plynu a prachu ve tvaru pulců. IC 417 a NGC 1931, jsou mladé hvězdokupy Pavouk a Moucha vpravo dole, ještě ponořené do zárodečných mračen, která se nacházejí daleko za IC 405. Hvězdokupa NGC 1907 je u spodního okraje, vpravo od středu. Tento pohled do tak nahuštěného pole je ve směru roviny naší Mléčné dráhy, téměř ve směru galaktického anticentra.

Astrofyzici: Prohlédněte se 1100+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Flaming Star Nebula, Star-formation, Hvězdokupa


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »