Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny ve Vozkovi

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Starodávné souhvězdí Vozky (Auriga) vyjíždí na severní zimní oblohu vysoko a je bohaté na hvězdokupy a mlhoviny. Tento hloubkový teleskopický pohled se skládá ze snímků přes úzkopásmové a širokopásmové filtry a na obloze zabírá téměř 8 úplňků (4 stupně). V zorném poli je emisní oblast IC 405 (vlevo nahoře), která je vzdálená asi 1500 světelných let. Nazývá se také mlhovina Planoucí hvězda a její červená spletitá mračna zářícího vodíku dostávají energii od žhavé hvězdy typu O AE Aurigae. IC 410 (vpravo nahoře) je výrazně vzdálenější, je asi 12 000 světelných let daleko. Tato hvězdotvorná oblast je slavná svojí zanořenou mladou hvězdokupou NGC 1893 a mračny plynu a prachu ve tvaru pulců. IC 417 a NGC 1931, jsou mladé hvězdokupy Pavouk a Moucha vpravo dole, ještě ponořené do zárodečných mračen, která se nacházejí daleko za IC 405. Hvězdokupa NGC 1907 je u spodního okraje, vpravo od středu. Tento pohled do tak nahuštěného pole je ve směru roviny naší Mléčné dráhy, téměř ve směru galaktického anticentra.

Astrofyzici: Prohlédněte se 1100+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Flaming Star Nebula, Star-formation, Hvězdokupa


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »