Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus: svět vody u prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na snímku z kosmické sondy Cassini pózuje nad ledovými prstenci Saturnu jeho ledový měsíc Enceladus. Scénu zachytila 29. července sonda Cassini, když prolétala pod rovinou prstenců a její kamery se ohlédly téměř zpět ke Slunci, k asi milión kilometrů vzdálenému srpku měsíce. Enceladus o průměru zhruba 500 kilometrů je překvapivě aktivní, dole za tmavým jižním okrajem chrlí jeho pozoruhodné gejzíry. Údaje posbírané při Cassiniho průletech a roky snímkování nedávno ukázaly přítomnost globálního oceánu kapalné vody pod ledovým krunýřem měsíce. Pečlivá analýza ukazuje, že povrch není s jádrem pevně spojen, ale že se Enceladus na své dráze mírně kolébá dopředu a dozadu a tak demonstruje neuvěřitelný globální rozsah kapalné vrstvy.

Štítky: Cassini, Oceán, Enceladus, Saturn, Prstence


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »