Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus: svět vody u prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na snímku z kosmické sondy Cassini pózuje nad ledovými prstenci Saturnu jeho ledový měsíc Enceladus. Scénu zachytila 29. července sonda Cassini, když prolétala pod rovinou prstenců a její kamery se ohlédly téměř zpět ke Slunci, k asi milión kilometrů vzdálenému srpku měsíce. Enceladus o průměru zhruba 500 kilometrů je překvapivě aktivní, dole za tmavým jižním okrajem chrlí jeho pozoruhodné gejzíry. Údaje posbírané při Cassiniho průletech a roky snímkování nedávno ukázaly přítomnost globálního oceánu kapalné vody pod ledovým krunýřem měsíce. Pečlivá analýza ukazuje, že povrch není s jádrem pevně spojen, ale že se Enceladus na své dráze mírně kolébá dopředu a dozadu a tak demonstruje neuvěřitelný globální rozsah kapalné vrstvy.

Štítky: Cassini, Oceán, Enceladus, Saturn, Prstence


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »