Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Labuť: Bublina a Srpek

Uznání a copyright: Ivan Eder

Tato mračna plynu a prachu se nacházejí v poli bohatém na hvězdy v rovině naší Mléčné dráhy ve vysoko letícím souhvězdí Labutě. V zorném poli dalekohledu byly zachyceny mlhoviny Mýdlová bublina (níže vlevo) a Srpek (vpravo nahoře). Obě mlhoviny vznikly v závěrečné fázi života hvězdy. Srpková mlhovina, též známá jako NGC 6888, vznikla, když její jasná hmotná centrální Wolf-Rayetova hvězda WR 136 odhodila svoji vnější obálku za silného hvězdného větru. WR 136 spaluje své palivo zničujícím tempem a je u konce svého krátkého života, který skončí spektakulárním výbuchem supernovy. Nedávno objevená mlhovina Mýdlová bublina je nejspíš planetární mlhovina, závěrečná obálka slunci podobné, dlouho žijící hvězdy s nízkou hmotností, jejímž osudem je stát se pomalu chladnoucím bílým trpaslíkem. Obě mlhoviny jsou zhruba 5000 světelných let daleko a větší Srpková mlhovina měří asi 25 světelných let.

Štítky: PN Ju 1, Mlhovina Mýdlová bublina, Ngc6888, Mlhovina Srpek


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »