Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Labuť: Bublina a Srpek

Uznání a copyright: Ivan Eder

Tato mračna plynu a prachu se nacházejí v poli bohatém na hvězdy v rovině naší Mléčné dráhy ve vysoko letícím souhvězdí Labutě. V zorném poli dalekohledu byly zachyceny mlhoviny Mýdlová bublina (níže vlevo) a Srpek (vpravo nahoře). Obě mlhoviny vznikly v závěrečné fázi života hvězdy. Srpková mlhovina, též známá jako NGC 6888, vznikla, když její jasná hmotná centrální Wolf-Rayetova hvězda WR 136 odhodila svoji vnější obálku za silného hvězdného větru. WR 136 spaluje své palivo zničujícím tempem a je u konce svého krátkého života, který skončí spektakulárním výbuchem supernovy. Nedávno objevená mlhovina Mýdlová bublina je nejspíš planetární mlhovina, závěrečná obálka slunci podobné, dlouho žijící hvězdy s nízkou hmotností, jejímž osudem je stát se pomalu chladnoucím bílým trpaslíkem. Obě mlhoviny jsou zhruba 5000 světelných let daleko a větší Srpková mlhovina měří asi 25 světelných let.

Štítky: PN Ju 1, Mlhovina Mýdlová bublina, Ngc6888, Mlhovina Srpek


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »