Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Keplerův orloj IV

Uznání videa a copyright: Ethan Kruse (University of Washington)

Celkový počet kandidátů a potvrzených vícenásobných planetárních soustav je na hodnotě 1705 světů na oběžných drahách kolem 685 vzdálených hvězd, jak zjistila exoplanety lovící družice Kepler. Dejte všechny tyto exoplanetární oběžné dráhy do stejného měřítka a sledujte jejich relativní pohyb po oběžných drahách a dostanete Keplerův orloj IV (Kepler Orrery IV). Aby bylo možné planety vidět, tak jejich velikosti nejsou v měřítku. Ovšem oběžné dráhy planet ve Sluneční soustavě (čárkované čáry) na tomto hypnotickém videu v měřítku jsou. Družice Kepler využívá k detekci exoplanet tranzity, pátrá po nepatrném zeslabení světla, když planeta přechází před svou hvězdou. Na zrychleném videu jsou oběžné dráhy víceplanetárních soustav z Keplera a všechny jsou orientovány tak, aby přechody mohly být pozorovány v poloze 3 hodiny. Velice živý pohyb zvýrazňuje velký rozdíl mezi většinou Keplerem objevených exoplanetráních soustav a naší vlastní Sluneční soustavou. Plánujete mezihvězdné prázdniny? Tak se nejprve ujistěte o měřítku vlevo nahoře. Barevný kód značí odhadovanou teplotu rovnovážného povrchu planety založenou na jejich oběžné dráze a mateřské hvězdě.

Štítky: Kepler, Exoplanet, Přechod, Orrery, Video


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »