Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Labutě

Uznání a copyright: Paul C. Swift

Tento krásný kout oblohy malovaný tahy kosmického štětce zářícím vodíkem se rozkládá v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy a ve středu severního souhvězdí Labutě (Cygnus). Tento snímek se prostírá asi na 6 stupních. Vlevo nahoře, v popředí komplexních mračen plynu, prachu a hvězdami nahuštěných polí, je jasný veleobr, hvězda gama Cygni (Sadr). Nalevo od gama Cygni je ve tvaru dvou zářících křídel rozdělených dlouhým prachovým pásem mlhovina IC 1318, jejíž populární název je dosti pochopitelně Motýlí mlhovina. Kompaktnější, jasná mlhovina vpravo dole je NGC 6888, mlhovina Srpek. Některé odhady vzdáleností umisťují gama Cygni do vzdálenosti asi 750 světelných let, zatímco odhady vzdáleností pro IC 1318 a NGC 6888 jsou od 2000 do 5000 světelných let.

Štítky: Mlhovina Srpek, Cygnus, Butterfly Nebula


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »