Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6888: Mlhovina Srpek

Uznání a copyright: J-P Metsävainio (Astro Anarchy)

Mlhovina NGC 6888, též známá jako Srpek, je kosmická bublina o průměru 25 světelných let rozfouknutá větry své centrální hmotné hvězdy. Tento barevný portrét mlhoviny využívá dat z úzkopásmových snímků kombinovaných do Hubblovy palety. Ve větrem rozfouknuté mlhovině je vidět emise atomů síry, vodíku a kyslíku v červené, zelené a modré barvě. Centrální hvězda v NGC 6888 je klasifikována jako Wolf-Rayetova hvězda (WR 136). Hvězda odhazuje svoje vnější obálky silným hvězdným větrem a každých 10 000 let odvrhuje ekvivalent hmotnosti Slunce. Komplexní struktury mlhoviny jsou nejspíše výsledkem interakce silného větru s již dříve vyvrženým materiálem. Jelikož tato hvězda spaluje svoje palivo rychlým tempem a blíží se konci svého hvězdného života, tak nakonec vybuchne jako okázalá supernova. NGC 6888 je asi 5000 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Labutě (Cygnus).

Štítky: Wolf rayet star, Hvězdný vítr, Mlhovina Srpek, NGC 6888


10. vesmírný týden 2026

10. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 3. do 8. 3. 2026. Měsíc bude v úplňku. Za soumraku je dobře vidět Venuše, která se potká se Saturnem a Neptunem. Vysoko pod Plejádami je Uran a v Blížencích výrazný Jupiter. Aktivita Slunce nízká, ale už vidíme i nějaké skvrny. V týdnu nastává ideální okno viditelnosti komety Wierzchos. Nejlepší snímky komety 3I/ATLAS ze sondy JUICE publikovala Evropská vesmírná agentura. NASA nechala zavést raketu SLS k opravám héliového okruhu horního stupně a oznámila změny v programu Artemis. Po rekordně dlouhé době 187 dnů se vrátil níkladní Dragon z ISS. Před 35 lety prolétlo hejno kosmických sond poblíž jádra Halleyovy komety. Nejblíže a nejlepší snímky přinesla mise Giotto.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Po delší době Venuše jako Večernice nad západním obzorem

Další informace »