Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z legend a polární záře

Uznání a copyright: Elizabeth M. Ryan

V tomto pohledu na zemi, moře a oblohu se potkávají legendy. Zemí je Island, přesněji, jižní vesnice Vík í Mýrdal, známá svými krásnými plážemi s černým pískem. Mořem je Atlantický oceán, který obklopuje několik čedičových skalních pilířů zvaných Reynisdrangar, které jsou podle islandského folklóru zkamenělými pozůstatky trolů, kteří se kdysi pokusili vytáhnout na pevninu trojstěžník. A zhůry nebes shlíží princezna Andromeda, která byla podle řecké mytologie ponechána na moři, aby bojovala s obludou, která se proměnila na kámen. V souhvězdí Andromedy stojí za pozornost 2,5 miliónů světelných let vzdálená Galaxie v Andromedě, která je vidět jako mlhavá skvrnka světla vpravo nahoře. Dá se říct, že všechen ten zmatek způsobila nádherná polární záře na snímku, ale ve skutečnosti to bylo výbuchy na Slunci.

Obraz Vesmíru: Nástěnný kalendář APOD 2016.

Štítky: Legends, Iceland, Polární záře


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »