Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 87: Srážka galaxií z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope; Processing: Douglas Gardner

Toto je tanec smrti. Jak spolu tyto dvě velké galaxie zápasí, ta je zároveň spojuje kosmický most hvězd, plynu a prachu, který se táhne přes 75 000 světelných let. Most samotný je silným důkazem, že oba tyto nesmírné systémy hvězd prošly blízko sebe a podstoupily bouřlivé slapy vyvolané vzájemnou gravitací. Dalším důkazem je to, že zepředu viděná galaxie NGC 3808A vykazuje mnoho mladých modrých hvězdokup, které se zrodily při překotném vzniku hvězd. Zdá se, že ta z boku viděná galaxie vlevo (NGC 3808B) je obalená do materiálu, který přemosťuje galaxie a je kolem ní podivný polární prstenec. Dohromady je tato soustava známa jako Arp 87 a technicky se morfologicky klasifikuje jako pekuliární. Takovéto interakce se táhnou přes miliardy let, přičemž opakované blízké průchody by nakonec měly vyústit do smrti jedné z galaxií v tom smyslu, že zůstane nakonec jen jedna galaxie. I když tento scénář vypadá podivně (pekuliárně), tak galaktické srážky se považují za běžné a Arp 87 představuje krok v takovém nevyhnutelném procesu. Pár galaxií Arp 87 je asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva. Ta výrazná, z boku viděná spirála daleko vlevo, se zdá být vzdálenější galaxie pozadí a s probíhající srážkou nesouvisí.

Štítky: Arp 87, Merging galaxies, Spirální galaxie


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »