Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 87: Srážka galaxií z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope; Processing: Douglas Gardner

Toto je tanec smrti. Jak spolu tyto dvě velké galaxie zápasí, ta je zároveň spojuje kosmický most hvězd, plynu a prachu, který se táhne přes 75 000 světelných let. Most samotný je silným důkazem, že oba tyto nesmírné systémy hvězd prošly blízko sebe a podstoupily bouřlivé slapy vyvolané vzájemnou gravitací. Dalším důkazem je to, že zepředu viděná galaxie NGC 3808A vykazuje mnoho mladých modrých hvězdokup, které se zrodily při překotném vzniku hvězd. Zdá se, že ta z boku viděná galaxie vlevo (NGC 3808B) je obalená do materiálu, který přemosťuje galaxie a je kolem ní podivný polární prstenec. Dohromady je tato soustava známa jako Arp 87 a technicky se morfologicky klasifikuje jako pekuliární. Takovéto interakce se táhnou přes miliardy let, přičemž opakované blízké průchody by nakonec měly vyústit do smrti jedné z galaxií v tom smyslu, že zůstane nakonec jen jedna galaxie. I když tento scénář vypadá podivně (pekuliárně), tak galaktické srážky se považují za běžné a Arp 87 představuje krok v takovém nevyhnutelném procesu. Pár galaxií Arp 87 je asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva. Ta výrazná, z boku viděná spirála daleko vlevo, se zdá být vzdálenější galaxie pozadí a s probíhající srážkou nesouvisí.

Štítky: Arp 87, Merging galaxies, Spirální galaxie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »