Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objevuje se kometa Catalina

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Kometa Catalina je připravená ke svému přiblížení. Obří sněhová koule z vnější Sluneční soustavy, formálně známá jako C/2013 US10 (Catalina), minulý mězíc obletěla Slunce a nyní směřuje ke svému největšímu přiblížení se Zemí v lednu. Ranní pozorovatelé na severní polokouli Země nyní mohou zatím nejlépe vidět tuto novou kometu, jelikož přestal rušit i svit Měsíce. Kometa Catalina zatím nezarmoutila. I když není tak jasná, jak měla být podle raných předpovědí, tak vykazuje prachový (vlevo dole) a iontový (vpravo nahoře) ohon, což z ní činí zajímavý objekt pro triedry a dlouhé expozice kamerami. Snímek byl pořízen minulý týden z Kanárských ostrovů u severozápadního pobřeží Afriky. Nadšení pozorovatelé na celém světě budou jistě kometu několik příštích měsíců sledovat, aby viděli, jak se vyvine.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru.

Štítky: Kometa Catalina, Dust tail, Ion tail


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »