Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osvětlený slunovrat: Rok na obloze

Uznání a copyright videa: Ken Murphy (MurphLab); Music: Ariel (Moby)

Dokážete najít, který den je zimní slunovrat? Každý panel představuje jeden den. Celkem 360 video panelů pokrývá zrychleně (téměř) celý rok tak, jak ho zachytila video kamera na střeše Exploratoria v San Francisku v Kalifornii. Kamera pořizovala od poloviny roku 2009 do poloviny 2010 snímek každých 10 sekund ještě před východem slunce až po dobu po západu slunce. Časový údaj vpravo dole zobrazuje místní čas během dne. Videa jsou uspořádána chronologicky, 28. červenec je vlevo nahoře a 1. leden je níže, zhruba v polovině. Tma na videích představuje noc, modrá znamená jasnou oblohu a šedá představuje zamračeno. Na mnoha videích jsou vidět různorodá letící mračna v průběhu celého dne v zorném poli širokoúhlé kamery. Počáteční tma uprostřed znamená pozdější svítání a méně denního světla v zimě. I když každý den má 24 hodin, tak noci jsou nejdelší na severní polokouli v prosinci a v zimních měsících vůbec. Proto, když najdete panel s nejdelší nocí, tak zároveň najdete zimní slunovrat, který nastává na severní polokouli právě dnes. Jak videa končí, tak západy slunce a poté soumrak nastává nejprve v zimních dnech asi uprostřed nakonec uprostřed léta skoro dole.

Štítky: Winter solstice, Země, Time-lapse, Video


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »