Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osvětlený slunovrat: Rok na obloze

Uznání a copyright videa: Ken Murphy (MurphLab); Music: Ariel (Moby)

Dokážete najít, který den je zimní slunovrat? Každý panel představuje jeden den. Celkem 360 video panelů pokrývá zrychleně (téměř) celý rok tak, jak ho zachytila video kamera na střeše Exploratoria v San Francisku v Kalifornii. Kamera pořizovala od poloviny roku 2009 do poloviny 2010 snímek každých 10 sekund ještě před východem slunce až po dobu po západu slunce. Časový údaj vpravo dole zobrazuje místní čas během dne. Videa jsou uspořádána chronologicky, 28. červenec je vlevo nahoře a 1. leden je níže, zhruba v polovině. Tma na videích představuje noc, modrá znamená jasnou oblohu a šedá představuje zamračeno. Na mnoha videích jsou vidět různorodá letící mračna v průběhu celého dne v zorném poli širokoúhlé kamery. Počáteční tma uprostřed znamená pozdější svítání a méně denního světla v zimě. I když každý den má 24 hodin, tak noci jsou nejdelší na severní polokouli v prosinci a v zimních měsících vůbec. Proto, když najdete panel s nejdelší nocí, tak zároveň najdete zimní slunovrat, který nastává na severní polokouli právě dnes. Jak videa končí, tak západy slunce a poté soumrak nastává nejprve v zimních dnech asi uprostřed nakonec uprostřed léta skoro dole.

Štítky: Winter solstice, Země, Time-lapse, Video


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »