Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osvětlený slunovrat: Rok na obloze

Uznání a copyright videa: Ken Murphy (MurphLab); Music: Ariel (Moby)

Dokážete najít, který den je zimní slunovrat? Každý panel představuje jeden den. Celkem 360 video panelů pokrývá zrychleně (téměř) celý rok tak, jak ho zachytila video kamera na střeše Exploratoria v San Francisku v Kalifornii. Kamera pořizovala od poloviny roku 2009 do poloviny 2010 snímek každých 10 sekund ještě před východem slunce až po dobu po západu slunce. Časový údaj vpravo dole zobrazuje místní čas během dne. Videa jsou uspořádána chronologicky, 28. červenec je vlevo nahoře a 1. leden je níže, zhruba v polovině. Tma na videích představuje noc, modrá znamená jasnou oblohu a šedá představuje zamračeno. Na mnoha videích jsou vidět různorodá letící mračna v průběhu celého dne v zorném poli širokoúhlé kamery. Počáteční tma uprostřed znamená pozdější svítání a méně denního světla v zimě. I když každý den má 24 hodin, tak noci jsou nejdelší na severní polokouli v prosinci a v zimních měsících vůbec. Proto, když najdete panel s nejdelší nocí, tak zároveň najdete zimní slunovrat, který nastává na severní polokouli právě dnes. Jak videa končí, tak západy slunce a poté soumrak nastává nejprve v zimních dnech asi uprostřed nakonec uprostřed léta skoro dole.

Štítky: Winter solstice, Země, Time-lapse, Video


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »