Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN Refsdal: První předpovězený obraz supernovy

Uznání: NASA, ESA, and S. Rodney (JHU) and the FrontierSN team; T. Treu (UCLA), P. Kelly (UC Berkeley), and the GLASS team; J. Lotz (STScI) and the Frontier Fields team; M. Postman (STScI) and the CLASH team; and Z. Levay (STScI)

Je zase zpátky. Zatím ještě nikdy nebylo předpovězeno pozorování supernovy. Tato jedinečná astronomická událost nastala v poli galaktické kupy MACS J1149.5+2223. Ty nejjasnější body na obrázku jsou galaxie v této kupě. Opravdová supernova nazvaná Refsdalova supernova už jednou ve vesmíru nastala a to daleko za touto hmotnou galaktickou kupou. Gravitace kupy působí jako hmotná gravitační čočka, dělí obraz Refsdalovy supernovy do více jasných obrazů. Jeden z těchto obrazů na Zemi dorazil asi před 10 lety, nejspíš v tom horním červeném kroužku, ale zůstal nepovšimnut. Další 4 jasné obrazy se objevily v dubnu v červeném kroužku dole a byly rozloženy kolem hmotné galaxie v této kupě jako první supernova v Einsteinově kříži. To ale není všechno. Analýza ukázala, že dalších 6 jasných obrazů supernovy je nejspíš ještě stále na cestě k Zemi a asi dorazí během roku. Počátkem tohoto měsíce byl uprostřed červeného kroužku objeven šestý obraz supernovy, jak se očekávalo. Studium postupných obrazů, jako jsou tyto, lidstvu umožňuje pochopení distribuce hmoty v galaxiích a kupách, jak rychle se rozpíná vesmír a jak explodují hmotné hvězdy.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Supernova, SN Refsdal, Einsteinův kříž


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »