Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SN Refsdal: První předpovězený obraz supernovy

Uznání: NASA, ESA, and S. Rodney (JHU) and the FrontierSN team; T. Treu (UCLA), P. Kelly (UC Berkeley), and the GLASS team; J. Lotz (STScI) and the Frontier Fields team; M. Postman (STScI) and the CLASH team; and Z. Levay (STScI)

Je zase zpátky. Zatím ještě nikdy nebylo předpovězeno pozorování supernovy. Tato jedinečná astronomická událost nastala v poli galaktické kupy MACS J1149.5+2223. Ty nejjasnější body na obrázku jsou galaxie v této kupě. Opravdová supernova nazvaná Refsdalova supernova už jednou ve vesmíru nastala a to daleko za touto hmotnou galaktickou kupou. Gravitace kupy působí jako hmotná gravitační čočka, dělí obraz Refsdalovy supernovy do více jasných obrazů. Jeden z těchto obrazů na Zemi dorazil asi před 10 lety, nejspíš v tom horním červeném kroužku, ale zůstal nepovšimnut. Další 4 jasné obrazy se objevily v dubnu v červeném kroužku dole a byly rozloženy kolem hmotné galaxie v této kupě jako první supernova v Einsteinově kříži. To ale není všechno. Analýza ukázala, že dalších 6 jasných obrazů supernovy je nejspíš ještě stále na cestě k Zemi a asi dorazí během roku. Počátkem tohoto měsíce byl uprostřed červeného kroužku objeven šestý obraz supernovy, jak se očekávalo. Studium postupných obrazů, jako jsou tyto, lidstvu umožňuje pochopení distribuce hmoty v galaxiích a kupách, jak rychle se rozpíná vesmír a jak explodují hmotné hvězdy.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Supernova, SN Refsdal, Einsteinův kříž


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »