Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země ve tmě s červeným skřítkem

Uznání: ISS, Expedition 31 Crew, NASA

Na tomto snímku Země je něco velice neobvyklého, dokážete to najít? Prchavý jev, který byl kdysi považován za legendu, byl nyní nově nově zachycen, když víte, kam se dívat. Na snímku, který byl pořízen z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) koncem dubna, jsou úplně vlevo vidět dobře známé sluneční panely ISS a zcela vpravo je robotické rameno. Tím vzácně fotografovaným jevem je červený skřítek, který je slabě vidět nad jasnou oblastí na snímku vpravo. Tato jasná oblast a červený skřítek jsou různými druhy blesků, přičemž bílý blesk je typičtější. I když se výskyty skřítků příležitostně hlásí už asi 300 let, tak na film byly poprvé zachyceni náhodou v roce 1989. O skřítcích toho zůstává mnoho neznámého, včetně jejich vlivu na atmosférický globální elektrický obvod a pokud nějak souvisí s dalšími zábleskovými jevy v horní atmosféře, jako jsou modré výtrysky nebo pozemské gama záblesky.

Přednášky APODu zdarma: Editor bude v lednu přednášet ve Filadelfii a v New York City.

Štítky: Země, Kosmická stanice, Red sprite


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »