Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země ve tmě s červeným skřítkem

Uznání: ISS, Expedition 31 Crew, NASA

Na tomto snímku Země je něco velice neobvyklého, dokážete to najít? Prchavý jev, který byl kdysi považován za legendu, byl nyní nově nově zachycen, když víte, kam se dívat. Na snímku, který byl pořízen z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) koncem dubna, jsou úplně vlevo vidět dobře známé sluneční panely ISS a zcela vpravo je robotické rameno. Tím vzácně fotografovaným jevem je červený skřítek, který je slabě vidět nad jasnou oblastí na snímku vpravo. Tato jasná oblast a červený skřítek jsou různými druhy blesků, přičemž bílý blesk je typičtější. I když se výskyty skřítků příležitostně hlásí už asi 300 let, tak na film byly poprvé zachyceni náhodou v roce 1989. O skřítcích toho zůstává mnoho neznámého, včetně jejich vlivu na atmosférický globální elektrický obvod a pokud nějak souvisí s dalšími zábleskovými jevy v horní atmosféře, jako jsou modré výtrysky nebo pozemské gama záblesky.

Přednášky APODu zdarma: Editor bude v lednu přednášet ve Filadelfii a v New York City.

Štítky: Země, Kosmická stanice, Red sprite


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »