Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země ve tmě s červeným skřítkem

Uznání: ISS, Expedition 31 Crew, NASA

Na tomto snímku Země je něco velice neobvyklého, dokážete to najít? Prchavý jev, který byl kdysi považován za legendu, byl nyní nově nově zachycen, když víte, kam se dívat. Na snímku, který byl pořízen z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) koncem dubna, jsou úplně vlevo vidět dobře známé sluneční panely ISS a zcela vpravo je robotické rameno. Tím vzácně fotografovaným jevem je červený skřítek, který je slabě vidět nad jasnou oblastí na snímku vpravo. Tato jasná oblast a červený skřítek jsou různými druhy blesků, přičemž bílý blesk je typičtější. I když se výskyty skřítků příležitostně hlásí už asi 300 let, tak na film byly poprvé zachyceni náhodou v roce 1989. O skřítcích toho zůstává mnoho neznámého, včetně jejich vlivu na atmosférický globální elektrický obvod a pokud nějak souvisí s dalšími zábleskovými jevy v horní atmosféře, jako jsou modré výtrysky nebo pozemské gama záblesky.

Přednášky APODu zdarma: Editor bude v lednu přednášet ve Filadelfii a v New York City.

Štítky: Země, Kosmická stanice, Red sprite


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »