Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země ve tmě s červeným skřítkem

Uznání: ISS, Expedition 31 Crew, NASA

Na tomto snímku Země je něco velice neobvyklého, dokážete to najít? Prchavý jev, který byl kdysi považován za legendu, byl nyní nově nově zachycen, když víte, kam se dívat. Na snímku, který byl pořízen z Mezinárodní kosmické stanice (ISS) koncem dubna, jsou úplně vlevo vidět dobře známé sluneční panely ISS a zcela vpravo je robotické rameno. Tím vzácně fotografovaným jevem je červený skřítek, který je slabě vidět nad jasnou oblastí na snímku vpravo. Tato jasná oblast a červený skřítek jsou různými druhy blesků, přičemž bílý blesk je typičtější. I když se výskyty skřítků příležitostně hlásí už asi 300 let, tak na film byly poprvé zachyceni náhodou v roce 1989. O skřítcích toho zůstává mnoho neznámého, včetně jejich vlivu na atmosférický globální elektrický obvod a pokud nějak souvisí s dalšími zábleskovými jevy v horní atmosféře, jako jsou modré výtrysky nebo pozemské gama záblesky.

Přednášky APODu zdarma: Editor bude v lednu přednášet ve Filadelfii a v New York City.

Štítky: Země, Kosmická stanice, Red sprite


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »