Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad observatoří Xinglong

Uznání a copyright: Steed Yu and NightChina.net

Odkud přicházejí Geminidy? Co se polohy na obloze týká, tak na kompozitním obrázku je velice pěkně vidět, že kamínky velikosti pískových zrn, které tvoří meteorický roj Geminid, zdánlivě vylétají ze souhvězdí Blíženců (Gemini). Co se mateřského tělesa týče, tak dráhy těchto tělísek Sluneční soustavou míří k planetce 3200 Phaethon, což je ovšem poněkud záhadou, protože toto neobvyklé těleso většinou není aktivní. Možná, že planetka 3200 Phaethon prochází většími událostmi, které uvolňují prach, než víme, ale i kdyby, tak jak a proč se tak děje zůstává tajemstvím. Roj vyvrcholil minulý týden a nad observatoří Xinglong v Číně je vidět přes 50 meteorů, včetně jasného bolidu. Jelikož jsou prosincové Geminidy jedním z nejpředvídatelnějších a nejaktivnějších meteorických rojů, tak výzkum jejich původu bude jistě pokračovat.

Delegáti sjezdu AAS: Místní schůze APODu ve středu 14:15.

Štítky: Geminids, Meteors, Xinglong Observatory


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Mars

Další informace »