Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad observatoří Xinglong

Uznání a copyright: Steed Yu and NightChina.net

Odkud přicházejí Geminidy? Co se polohy na obloze týká, tak na kompozitním obrázku je velice pěkně vidět, že kamínky velikosti pískových zrn, které tvoří meteorický roj Geminid, zdánlivě vylétají ze souhvězdí Blíženců (Gemini). Co se mateřského tělesa týče, tak dráhy těchto tělísek Sluneční soustavou míří k planetce 3200 Phaethon, což je ovšem poněkud záhadou, protože toto neobvyklé těleso většinou není aktivní. Možná, že planetka 3200 Phaethon prochází většími událostmi, které uvolňují prach, než víme, ale i kdyby, tak jak a proč se tak děje zůstává tajemstvím. Roj vyvrcholil minulý týden a nad observatoří Xinglong v Číně je vidět přes 50 meteorů, včetně jasného bolidu. Jelikož jsou prosincové Geminidy jedním z nejpředvídatelnějších a nejaktivnějších meteorických rojů, tak výzkum jejich původu bude jistě pokračovat.

Delegáti sjezdu AAS: Místní schůze APODu ve středu 14:15.

Štítky: Geminids, Meteors, Xinglong Observatory


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »