Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad observatoří Xinglong

Uznání a copyright: Steed Yu and NightChina.net

Odkud přicházejí Geminidy? Co se polohy na obloze týká, tak na kompozitním obrázku je velice pěkně vidět, že kamínky velikosti pískových zrn, které tvoří meteorický roj Geminid, zdánlivě vylétají ze souhvězdí Blíženců (Gemini). Co se mateřského tělesa týče, tak dráhy těchto tělísek Sluneční soustavou míří k planetce 3200 Phaethon, což je ovšem poněkud záhadou, protože toto neobvyklé těleso většinou není aktivní. Možná, že planetka 3200 Phaethon prochází většími událostmi, které uvolňují prach, než víme, ale i kdyby, tak jak a proč se tak děje zůstává tajemstvím. Roj vyvrcholil minulý týden a nad observatoří Xinglong v Číně je vidět přes 50 meteorů, včetně jasného bolidu. Jelikož jsou prosincové Geminidy jedním z nejpředvídatelnějších a nejaktivnějších meteorických rojů, tak výzkum jejich původu bude jistě pokračovat.

Delegáti sjezdu AAS: Místní schůze APODu ve středu 14:15.

Štítky: Geminids, Meteors, Xinglong Observatory


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »