Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad observatoří Xinglong

Uznání a copyright: Steed Yu and NightChina.net

Odkud přicházejí Geminidy? Co se polohy na obloze týká, tak na kompozitním obrázku je velice pěkně vidět, že kamínky velikosti pískových zrn, které tvoří meteorický roj Geminid, zdánlivě vylétají ze souhvězdí Blíženců (Gemini). Co se mateřského tělesa týče, tak dráhy těchto tělísek Sluneční soustavou míří k planetce 3200 Phaethon, což je ovšem poněkud záhadou, protože toto neobvyklé těleso většinou není aktivní. Možná, že planetka 3200 Phaethon prochází většími událostmi, které uvolňují prach, než víme, ale i kdyby, tak jak a proč se tak děje zůstává tajemstvím. Roj vyvrcholil minulý týden a nad observatoří Xinglong v Číně je vidět přes 50 meteorů, včetně jasného bolidu. Jelikož jsou prosincové Geminidy jedním z nejpředvídatelnějších a nejaktivnějších meteorických rojů, tak výzkum jejich původu bude jistě pokračovat.

Delegáti sjezdu AAS: Místní schůze APODu ve středu 14:15.

Štítky: Geminids, Meteors, Xinglong Observatory


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »