Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad observatoří Xinglong

Uznání a copyright: Steed Yu and NightChina.net

Odkud přicházejí Geminidy? Co se polohy na obloze týká, tak na kompozitním obrázku je velice pěkně vidět, že kamínky velikosti pískových zrn, které tvoří meteorický roj Geminid, zdánlivě vylétají ze souhvězdí Blíženců (Gemini). Co se mateřského tělesa týče, tak dráhy těchto tělísek Sluneční soustavou míří k planetce 3200 Phaethon, což je ovšem poněkud záhadou, protože toto neobvyklé těleso většinou není aktivní. Možná, že planetka 3200 Phaethon prochází většími událostmi, které uvolňují prach, než víme, ale i kdyby, tak jak a proč se tak děje zůstává tajemstvím. Roj vyvrcholil minulý týden a nad observatoří Xinglong v Číně je vidět přes 50 meteorů, včetně jasného bolidu. Jelikož jsou prosincové Geminidy jedním z nejpředvídatelnějších a nejaktivnějších meteorických rojů, tak výzkum jejich původu bude jistě pokračovat.

Delegáti sjezdu AAS: Místní schůze APODu ve středu 14:15.

Štítky: Geminids, Meteors, Xinglong Observatory


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »