Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy hvězd a borovice jednolistá

Uznání a copyright: Stan Honda

Krásné, zářící dekorace na této borovici jednolisté jsou ve skutečnosti jasné hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius) a slabá záře centrální Mléčné dráhy. Nablízko zaostřený snímek byl pořízen v červnu na severním okraji Grand kaňonu a je vidět jehličí na větvi borovice, ale vzdálené hvězdy jsou rozostřené, takřže jejich světlo vytváří pozoruhodně barevné kotouče. Barvu hvězd pochopitelně určuje jejich teplota. Většina jasných rozostřených hvězd ve Štíru vykazuje především modrou barvu, takže jejich teplota je vyšší, než u Slunce. Zřetelně červenější obří hvězda Antares v srdci štíra je chladnější a větší než Slunce. Pokud by byl snímek zaostřen, tak by bílý kotouček vpravo nahoře byl okamžitě rozpoznatelný, že odráží sluneční světlo, jelikož se jedná o plynového obra Saturn s prstenci.

Štítky: Scorpius, Star color


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ceres a M100

Průchod planetky Ceres kolem galaxie M100 ve dnech 27. a 28. března 2023.

Další informace »