Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy hvězd a borovice jednolistá

Uznání a copyright: Stan Honda

Krásné, zářící dekorace na této borovici jednolisté jsou ve skutečnosti jasné hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius) a slabá záře centrální Mléčné dráhy. Nablízko zaostřený snímek byl pořízen v červnu na severním okraji Grand kaňonu a je vidět jehličí na větvi borovice, ale vzdálené hvězdy jsou rozostřené, takřže jejich světlo vytváří pozoruhodně barevné kotouče. Barvu hvězd pochopitelně určuje jejich teplota. Většina jasných rozostřených hvězd ve Štíru vykazuje především modrou barvu, takže jejich teplota je vyšší, než u Slunce. Zřetelně červenější obří hvězda Antares v srdci štíra je chladnější a větší než Slunce. Pokud by byl snímek zaostřen, tak by bílý kotouček vpravo nahoře byl okamžitě rozpoznatelný, že odráží sluneční světlo, jelikož se jedná o plynového obra Saturn s prstenci.

Štítky: Scorpius, Star color


26. vesmírný týden 2026

26. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 6. do 28. 6. 2026. Měsíc dorůstá k úplňku. Na večerní obloze už končí viditelnost Jupiteru a výše zůstává jen jasná Venuše. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce se zvýšila. Očekáváme možný výskyt nočních svítících oblak. Raketa Ariane 64 v silnější variantě vynesla dosud nejtěžší náklad v historii evropských nosičů. Falcon 9 letěl s vojenskou obdobou Starlinků a má vynést testovací návratové pouzdro. Raketa Pegasus-XL by mohla vynést družici LINK k záchraně gama observatoře SWIFT. Před 50 lety byla vynesena vojenská verze sovětských orbitálních stanic známá jako Saljut 5.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

náladovka v labuti

letmo pohledem do labutě Iso1600 F4 * 2 min celkově asi 90min

Další informace »