Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy hvězd a borovice jednolistá

Uznání a copyright: Stan Honda

Krásné, zářící dekorace na této borovici jednolisté jsou ve skutečnosti jasné hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius) a slabá záře centrální Mléčné dráhy. Nablízko zaostřený snímek byl pořízen v červnu na severním okraji Grand kaňonu a je vidět jehličí na větvi borovice, ale vzdálené hvězdy jsou rozostřené, takřže jejich světlo vytváří pozoruhodně barevné kotouče. Barvu hvězd pochopitelně určuje jejich teplota. Většina jasných rozostřených hvězd ve Štíru vykazuje především modrou barvu, takže jejich teplota je vyšší, než u Slunce. Zřetelně červenější obří hvězda Antares v srdci štíra je chladnější a větší než Slunce. Pokud by byl snímek zaostřen, tak by bílý kotouček vpravo nahoře byl okamžitě rozpoznatelný, že odráží sluneční světlo, jelikož se jedná o plynového obra Saturn s prstenci.

Štítky: Scorpius, Star color


22. vesmírný týden 2023

22. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 5. do 4. 6. 2023. Měsíc mění fázi od čtvrti k úplňku. Mars projde zdánlivě přes hvězdokupu Jesličky. Aktivita Slunce je pořád vysoká a viděli jsme řadu zajímavých úkazů. Na ISS je druhá návštěvnická soukromá mise Axiom-2 a dorazila nákladní loď Progress MS-23. Proběhl další test miniraketoplánu VSS Unity. Před 20 lety se k Marsu vydala evropská sonda Mars Express a před 40 lety k Venuši Veněra 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Vybavenie: EQ5Pro, GSO Newton astrograf 150/600, Baader Astro Foil, APS auto Teleplus 2x telekonverter, Canon 60D, FHC BT autofocuser. Software: PIPP, AutoStakkert (25%), Adobe photoshop, Giotto. 456x1/8000 ISO800.

Další informace »