Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy hvězd a borovice jednolistá

Uznání a copyright: Stan Honda

Krásné, zářící dekorace na této borovici jednolisté jsou ve skutečnosti jasné hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius) a slabá záře centrální Mléčné dráhy. Nablízko zaostřený snímek byl pořízen v červnu na severním okraji Grand kaňonu a je vidět jehličí na větvi borovice, ale vzdálené hvězdy jsou rozostřené, takřže jejich světlo vytváří pozoruhodně barevné kotouče. Barvu hvězd pochopitelně určuje jejich teplota. Většina jasných rozostřených hvězd ve Štíru vykazuje především modrou barvu, takže jejich teplota je vyšší, než u Slunce. Zřetelně červenější obří hvězda Antares v srdci štíra je chladnější a větší než Slunce. Pokud by byl snímek zaostřen, tak by bílý kotouček vpravo nahoře byl okamžitě rozpoznatelný, že odráží sluneční světlo, jelikož se jedná o plynového obra Saturn s prstenci.

Štítky: Scorpius, Star color


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »