Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy hvězd a borovice jednolistá

Uznání a copyright: Stan Honda

Krásné, zářící dekorace na této borovici jednolisté jsou ve skutečnosti jasné hvězdy v souhvězdí Štíra (Scorpius) a slabá záře centrální Mléčné dráhy. Nablízko zaostřený snímek byl pořízen v červnu na severním okraji Grand kaňonu a je vidět jehličí na větvi borovice, ale vzdálené hvězdy jsou rozostřené, takřže jejich světlo vytváří pozoruhodně barevné kotouče. Barvu hvězd pochopitelně určuje jejich teplota. Většina jasných rozostřených hvězd ve Štíru vykazuje především modrou barvu, takže jejich teplota je vyšší, než u Slunce. Zřetelně červenější obří hvězda Antares v srdci štíra je chladnější a větší než Slunce. Pokud by byl snímek zaostřen, tak by bílý kotouček vpravo nahoře byl okamžitě rozpoznatelný, že odráží sluneční světlo, jelikož se jedná o plynového obra Saturn s prstenci.

Štítky: Scorpius, Star color


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »