Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční soustava v měřítku

Uznání a copyright videa: Wylie Overstreet and Alex Gorosh

Chcete si postavit model Sluneční soustavy v měřítku? Modrá kulička o průměru 1,4 centimetru by byla dobrý modelem Země v měřítku. Jelikož Slunce má průměr asi 109 krát větší, než Země, tak balón o průměru 1,5 m by mohl reprezentovat Slunce. Ovšem vzdálenost mezi Zemí a Sluncem 150 miliónů kilometrů by ve stejném měřítku odpovídala 180 metrům. To by znamenalo, že hotový projekt, včetně oběžných drah vnějších planet, se pravděpodobně na vaši zahrádku nevejde. Možná, že najdete dostatečné místo na dně vyschlého jezera. Podívejte se na toto video s inspirativní cestou Sluneční soustavou v měřítku.

Štítky: Sluneční soustava, Model v měřítku, Video


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »