Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční soustava v měřítku

Uznání a copyright videa: Wylie Overstreet and Alex Gorosh

Chcete si postavit model Sluneční soustavy v měřítku? Modrá kulička o průměru 1,4 centimetru by byla dobrý modelem Země v měřítku. Jelikož Slunce má průměr asi 109 krát větší, než Země, tak balón o průměru 1,5 m by mohl reprezentovat Slunce. Ovšem vzdálenost mezi Zemí a Sluncem 150 miliónů kilometrů by ve stejném měřítku odpovídala 180 metrům. To by znamenalo, že hotový projekt, včetně oběžných drah vnějších planet, se pravděpodobně na vaši zahrádku nevejde. Možná, že najdete dostatečné místo na dně vyschlého jezera. Podívejte se na toto video s inspirativní cestou Sluneční soustavou v měřítku.

Štítky: Sluneční soustava, Model v měřítku, Video


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »