Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní krátery a galaxie

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Krátery Henbury v Severním teritoriu v Austrálii jsou jizvami po impaktech staré přes 4000 let. Když se dávný meteorit rozpadl na desítky kusů, tak ten největší vytvořil kráter o průměru 180 metrů, jehož osvětlené zvětralé stěny a dno jsou vidět v popředí nočního záběru z jižní polokoule. Vertikální panoramatický pohled sleduje vznešenou Mléčnou dráhu, která se vypíná nad obzor a jejíž bohatá centrální hvězdná pole protínají oblaka neprůhledného prachu. Při pohledu podél galaktické roviny jsou také vidět hvězdy z Jižního kříže alfa a beta Centauri. Snímek z pod tmavé oblohy zachytil i Malé Magellanovo mračno, což je satelitní galaxie Mléčné dráhy, je to ta jasná galaxie vlevo. Záře, která je vidět na obzoru nepatří žádnému blízkému městu, ale vycházejícímu Velkému Magellanově mračnu.

Štítky: Kráter, Henbury, Mléčná dráha


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »