Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní krátery a galaxie

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Krátery Henbury v Severním teritoriu v Austrálii jsou jizvami po impaktech staré přes 4000 let. Když se dávný meteorit rozpadl na desítky kusů, tak ten největší vytvořil kráter o průměru 180 metrů, jehož osvětlené zvětralé stěny a dno jsou vidět v popředí nočního záběru z jižní polokoule. Vertikální panoramatický pohled sleduje vznešenou Mléčnou dráhu, která se vypíná nad obzor a jejíž bohatá centrální hvězdná pole protínají oblaka neprůhledného prachu. Při pohledu podél galaktické roviny jsou také vidět hvězdy z Jižního kříže alfa a beta Centauri. Snímek z pod tmavé oblohy zachytil i Malé Magellanovo mračno, což je satelitní galaxie Mléčné dráhy, je to ta jasná galaxie vlevo. Záře, která je vidět na obzoru nepatří žádnému blízkému městu, ale vycházejícímu Velkému Magellanově mračnu.

Štítky: Kráter, Henbury, Mléčná dráha


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »