Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

K zániku odsouzená hvězda eta Carinae

Uznání: J. Morse (Arizona State U.), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může co chvíli vybuchnout. Nikdo ovšem neví kdy, může to být příští rok, nebo za milión let. Hmotnost eta Carinae je asi 100 krát větší, než je hmotnost našeho Slunce, což ji činí výborným kandidátem na opravdovou supernovu. Historické záznamy ukazují, že asi před 150 lety eta Carinae prošla neobvyklým vzplanutím, které ji učinilo jednou z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae v mlhovině Klíčová dírka je v současnosti jedinou hvězdou, o které se předpokládá, že emituje přírodní LASERové záření. Na tomto snímku, který byl pořízen v roce 1996, jsou vidět kolem neobvyklé mlhoviny, která tuto neposednou hvězdu obklopuje, nové podrobnosti. Nyní jsou zřetelně vidět dva odlišné laloky, horká centrální oblast a podivné radiální pruhy. Laloky jsou vyplněny pásy plynu a prachu, který absorbuje modré a ultrafialové světlo emitované v jejím centru. Tytu pruhy ovšem zůstávají bez vysvětlení.

Přednašky APOD zdarma: Editor bude přednášet v lednu ve Filadelfii a v New York City.

Štítky: Eta Carinae, Hvězda, Supernova


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »