Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání prvního stupně Falcon 9

Uznání videa: SpaceX

První stupeň přistál. Lety do vesmíru minulý týden učinily krok dopředu k tomu být levnější, když první stupeň rakety Falcon 9 přistál na přistávací plochu nedaleko od svého startu na Floridě. Doposud se většina prvních stupňů nezachraňovala, s významnou vyjímkou raketoplánů, které přistávaly na přistávací dráze a jejich motorů na tuhé pohonné hmoty, které byly vždy vyloveny z moře. K přistání došlo poté, co druhý stupeň rakety Falcon 9 pokračoval, aby na nízkou oběžnou dráhu Země vypustil několik komunikačních družic. Řízené přistání dosažené firmou SpaceX bylo první svého druhu, následovalo po přistání prvního stupně Blue Origin minulý měsíc, kdy ovšem nešlo o vypouštění družic. Organizace NASA minulý rok vybrala firmy Boeing a SpaceX, aby v budoucnu dopravovaly astronauty na Mezinárodní kosmickou stanici. První stupeň na videu bude analýzován na opotřebení a znovupoužití, ale potom má být podle plánu odstaven.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: SpaceX, Falcon 9, Landing, Video


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »