Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání prvního stupně Falcon 9

Uznání videa: SpaceX

První stupeň přistál. Lety do vesmíru minulý týden učinily krok dopředu k tomu být levnější, když první stupeň rakety Falcon 9 přistál na přistávací plochu nedaleko od svého startu na Floridě. Doposud se většina prvních stupňů nezachraňovala, s významnou vyjímkou raketoplánů, které přistávaly na přistávací dráze a jejich motorů na tuhé pohonné hmoty, které byly vždy vyloveny z moře. K přistání došlo poté, co druhý stupeň rakety Falcon 9 pokračoval, aby na nízkou oběžnou dráhu Země vypustil několik komunikačních družic. Řízené přistání dosažené firmou SpaceX bylo první svého druhu, následovalo po přistání prvního stupně Blue Origin minulý měsíc, kdy ovšem nešlo o vypouštění družic. Organizace NASA minulý rok vybrala firmy Boeing a SpaceX, aby v budoucnu dopravovaly astronauty na Mezinárodní kosmickou stanici. První stupeň na videu bude analýzován na opotřebení a znovupoužití, ale potom má být podle plánu odstaven.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: SpaceX, Falcon 9, Landing, Video


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »