Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach z Mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Raul Villaverde Fraile

Co se nachází v okolí horkého lože vznikajících hvězd? V případě Mlhoviny v Orionu, prach. Celé toto pole v Orionu se nachází asi 1600 světelných let daleko a je propleteno spletitými a malebnými filamenty prachu. Prach, neprůhledný pro viditelné světlo, vzniká ve vnějších atmosférách hmotných chladných hvězd a je vyvrhován silným vnějším částicovým větrem. Do mlhoviny je ponořena hvězdokupa Trapéz a další hvězdokupy. Kolem M42 a M43 jsou spletité filamenty prachu, které jsou na obrázku vidět hnědé, zatímco centrální zářící plyn je červený. V příštích několika miliónech let se většina prachu v Orionu pomalu zničí právě těmi hvězdami, které z něho nyní vznikají, nebo se rozptýlí do Galaxie.

Zkoumejte Vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Orion, Mlhovina, M42, M43


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »