Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach z Mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Raul Villaverde Fraile

Co se nachází v okolí horkého lože vznikajících hvězd? V případě Mlhoviny v Orionu, prach. Celé toto pole v Orionu se nachází asi 1600 světelných let daleko a je propleteno spletitými a malebnými filamenty prachu. Prach, neprůhledný pro viditelné světlo, vzniká ve vnějších atmosférách hmotných chladných hvězd a je vyvrhován silným vnějším částicovým větrem. Do mlhoviny je ponořena hvězdokupa Trapéz a další hvězdokupy. Kolem M42 a M43 jsou spletité filamenty prachu, které jsou na obrázku vidět hnědé, zatímco centrální zářící plyn je červený. V příštích několika miliónech let se většina prachu v Orionu pomalu zničí právě těmi hvězdami, které z něho nyní vznikají, nebo se rozptýlí do Galaxie.

Zkoumejte Vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Orion, Mlhovina, M42, M43


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »