Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a neobvyklé mraky nad Islandem

Uznání a copyright: Stéphane Vetter (Nuits sacrées)

Co se to děje na obloze? Tu studenou zimní noc na Islandu docela dost. Zaprvé, v pozadí se nachází největší ledovec na Islandu: Vatnajokull. Zcela vlevo to vypadá, jakoby z ledovce vycházela polární záře, jako by to bylo ze sopky. Světlo polární záře se v popředí odráží od jezera Jökulsárlón. Zcela vpravo je podlouhlý a neobvyklý čočkovitý (lentikulární) mrak zbarvený zelenavým světlem z polární záře daleko za ním. Právě nad tímto čočkovitým mrakem jsou neobvyklé perleťové čočkovité mraky, které vykazují široké spektrum barev. Daleko za lentikulárními mraky zapadá Měsíc, zatímco ještě dále za Měsícem jsou zapadající hvězdy. Snímek nahoře byl pořízen koncem března 2012.

Štítky: Polární záře, Mračna, Iceland


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »