Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Liščí kožich

Uznání a copyright: John Vermette

Tuto mezihvězdnou šelmu psovitou tvoří kosmický prach a plyn, který vzájemně interaguje s energetickým světlem a větrem z horkých mladých hvězd. Kombinace tvaru, vizuální textury a barvy dává dohromady této oblasti populární název mlhovina Liščí kožich. Charakteristické modré světlo vlevo je světlo jasné hvězdy S Mon pod horním okrajem obrázku, které se odráží se od prachu. Červené a černé oblasti s texturou jsou kombinací kosmického prachu a červené emise ionizovaného vodíku. Hvězda S Mon je součástí mladé otevřené hvězdokupy NGC 2264, která se nachází asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros).

Delegáti sjezdu AAS: Místní schůze APODu ve středu 14:15.

Štítky: Fox Fur Nebula, Prach, Reflekční mlhovina


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stack 4 fotiek

Další informace »