Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha u Jižního kříže

Uznání a copyright: Yuri Beletsky

Na hvězdnatém dubnovém nebi plném barev nad městem La Frontera v Chile září jižní Mléčná dráha a dobře známý Jižní kříž. Jižní kříž (Crux) s jasnou žlutou hvězdou Gama Crucis na vrcholu je na tomto 20° širokém pohledu vpravo. Spojnice Gama Crucis s modrou hvězdou Alfa Crucis v patě kříže míří k jižnímu pólu. Proti slabému svitu hvězd Mléčné dráhy se nalevo od kříže rozléhá temná mlhovina Uhelný pytel a dále vlevo jsou podél Mléčné dráhy jasné hvězdy Hadar a Rigil Kentaurus, též známé jako Beta a Alfa Centauri. Vlevo dole se skví Alfa Cen, nejbližší hvězda ke Slunci, vzdálená asi 4,3 světelných let. Nažloutlá Alfa Cen je ve skutečnosti trojnásobnou hvězdnou soustavou, která obsahuje slunci podobnou hvězdu. Naše Slunce by při pohledu z Alfa Cen vypadalo jako nažloutlá hvězda v jinak rozpoznatelném souhvězdí Kasiopea.

Štítky: Mléčná dráha, Jižní kříž, Alpha centauri, Rigil kentaurus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »