Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádherná obloha Štíra

Uznání a copyright: Stéphane Guisard, TWAN

Pokud by Štír pro neozbrojené oko vypadal tak dobře, tak by si ho lidé lépe pamatovali. Štír (Scorpius) se typicky jeví jako několik jasných hvězd v dobře známém, ale zřídka ukazovaném zvířetníkovém souhvězdí. Pro pořízení tak tak krásného obrázku potřebujete kameru, barevné filtry a digitální obrazový procesor. K rozlišení podrobností na snímku nahoře je třeba nejen dlouhé expozice v několika barvách, ale také jedné expozice ve velmi specifické červené barvě emitované vodíkem. Výsledný obraz ukazuje úžasné podrobnosti. Svisle vede vlevo část roviny naší Mléčné dráhy. Jsou zde patrná rozsáhlá mračna jasných hvězd a dlouhé filamenty tmavého prachu. Z Mléčné dráhy uprostřed snímku uhlopříčně vybíhají tmavé prachové pásy známé jako Temná řeka. Tato řeka spojuje několi jasných hvězd, které jsou součástí hlavy a klepet Štíra, včetně jasné hvězdy Antares. Vpravo nahoře od Antaresu je ještě jasnější planeta Jupiter. Přes celý obraz jsou vidět četné červené emisní mlhoviny a modré reflekční mlhoviny. Souhvězdí Štíra je dobře vidět v polovině roku po západu na jihu.

Štítky: Obloha, Antares, Scorpio, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »