Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

T Tauri a Hindova proměnná mlhovina

Uznání a copyright: Bill Snyder (at Sierra Remote Observatories)

Žlutá hvězda ve středu tohoto zaprášeného teleskopického pohledu je T Tauri, prototyp třídy proměnných hvězd typu T Tauri. Hned vedle je žluté kosmické mračno, které je historicky známo jako Hindova proměnná mlhovina (NGC 1555). Je na okraji neviditelného molekulárního mračna, více než 400 světelných let daleko a u hvězdy i mlhoviny jsou pozorovány významné změny jasnosti, ale ne nezbytně ve stejnou dobu, což dodává na záhadnosti této oblasti. Hvězdy typu T Tauri se nyní všeobecně považují za mladé, méně než několik miliónů let, podobné Slunci a stále v časných stupních vzniku. Situaci dále komplikují infračervená pozorování, která ukazují, že hvězda T Tauri samotná je součástí vícečetného systému a naznačují, že i související Hindova mlhovina může obsahovat velmi mladý stelární objekt. Snímek v přirozených barvách pokrývá v odhadované vzdálenosti T Tauri asi 7 světelných let.

Štítky: Star-formation, T tauri, Variable star, Young star, Sun-like star, Ngc1555, Ngc1554


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »