Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

T Tauri a Hindova proměnná mlhovina

Uznání a copyright: Bill Snyder (at Sierra Remote Observatories)

Žlutá hvězda ve středu tohoto zaprášeného teleskopického pohledu je T Tauri, prototyp třídy proměnných hvězd typu T Tauri. Hned vedle je žluté kosmické mračno, které je historicky známo jako Hindova proměnná mlhovina (NGC 1555). Je na okraji neviditelného molekulárního mračna, více než 400 světelných let daleko a u hvězdy i mlhoviny jsou pozorovány významné změny jasnosti, ale ne nezbytně ve stejnou dobu, což dodává na záhadnosti této oblasti. Hvězdy typu T Tauri se nyní všeobecně považují za mladé, méně než několik miliónů let, podobné Slunci a stále v časných stupních vzniku. Situaci dále komplikují infračervená pozorování, která ukazují, že hvězda T Tauri samotná je součástí vícečetného systému a naznačují, že i související Hindova mlhovina může obsahovat velmi mladý stelární objekt. Snímek v přirozených barvách pokrývá v odhadované vzdálenosti T Tauri asi 7 světelných let.

Štítky: Star-formation, T tauri, Variable star, Young star, Sun-like star, Ngc1555, Ngc1554


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »