Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií zvětšuje vzdálenou supernovu

Uznání: NASA, ESA, C. McCully (Rutgers U.) et al.

Jak můžete kalibrovat obří gravitační čočky? Čočkou je v tomto případě kupa galaxií Abell 383, hmotný konglomerát galaxií, horkého plynu a temné hmoty, který se nachází asi 2,5 miliardy světelných let daleko (rudý posuv z=0,187). To, co je třeba kalibrovat je hmotnost kupy, zvláště množství a distribuce temné hmoty. Nedávno byla vyzkoušena nová kalibrační technika, která spočívá v čekání na supernovy velmi specifického typu, které nastanou za kupou galaxií a pak se zjišťuje, jak moc jsou tyto supernovy zvětšeny gravitační čočkou. Tato technika doplňuje další měření včetně počítání temné hmoty, která je potřeba pro vnitřní pohyb galaxií, pro udržení horkého plynu kupy a pro vytvoření zborcených obrazů gravitační čočkou. Na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje kupa galaxií A383 schopnosti své gravitační čočky vpravo vysoce zborcenými obrazy galaxií v pozadí za středem kupy. Vlevo je vzdálená galaxie vidět jak před, tak po nedávno objevené supernově. Doposud byly objeveny supernovy typu Ia za dvěma dalšími kupami galaxií v rámci projektu CLASH (Cluster Lensing And Supernova survey with Hubble), což je Hubbova přehlídka kup - čoček a supernov.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 T2 (Palomar)

Snímek komety C/2020 T2 (Palomar). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo, binning 2x2. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdí Honících psů. Vzdálenost od Země 1.415 au, od Slunce 2.165 au. Rychlost pohybu po obloze 0.76 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 14.4 mag.

Další informace »