Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií zvětšuje vzdálenou supernovu

Uznání: NASA, ESA, C. McCully (Rutgers U.) et al.

Jak můžete kalibrovat obří gravitační čočky? Čočkou je v tomto případě kupa galaxií Abell 383, hmotný konglomerát galaxií, horkého plynu a temné hmoty, který se nachází asi 2,5 miliardy světelných let daleko (rudý posuv z=0,187). To, co je třeba kalibrovat je hmotnost kupy, zvláště množství a distribuce temné hmoty. Nedávno byla vyzkoušena nová kalibrační technika, která spočívá v čekání na supernovy velmi specifického typu, které nastanou za kupou galaxií a pak se zjišťuje, jak moc jsou tyto supernovy zvětšeny gravitační čočkou. Tato technika doplňuje další měření včetně počítání temné hmoty, která je potřeba pro vnitřní pohyb galaxií, pro udržení horkého plynu kupy a pro vytvoření zborcených obrazů gravitační čočkou. Na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje kupa galaxií A383 schopnosti své gravitační čočky vpravo vysoce zborcenými obrazy galaxií v pozadí za středem kupy. Vlevo je vzdálená galaxie vidět jak před, tak po nedávno objevené supernově. Doposud byly objeveny supernovy typu Ia za dvěma dalšími kupami galaxií v rámci projektu CLASH (Cluster Lensing And Supernova survey with Hubble), což je Hubbova přehlídka kup - čoček a supernov.

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, Zobrazení gravitační čočkou


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »