Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jiskření oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce se stalo docela rušným místem. Před pouhými dvěma týdny bylo Slunce zachyceno s četnými bouřlivými oblastmi včetně oblastí aktivních slunečních skvrn AR 2036 nahoře a AR 2036 ve středu. Slunce se z neobvykle tichého slunečního minima, které trvalo několik let, vynořilo teprve před čtyřmi lety. Snímek nahoře byl pořízen v jedné jediné barvě světla zvaného H-alfa, invertováno a falešně zbarveno. Většinu povrchu Slunce pokrývá koberec spikulí. Postupné zjasnění směrem k okrajům Slunce je způsobeno rostoucí absorpcí poměrně chladného slunečního plynu a nazývá se ztemnění okraje. Těsně nad okrajem Slunce je několik filamentárních protuberancí, které se na povrchu Slunce jeví jako světlé čáry. Možná, že ze všeho vizuálně nejzajímavější jsou magneticky provázané aktivní oblasti, které obsahují poměrně chladné sluneční skvrny, které jsou vidět jako bílé tečky. Nyní při slunečním maximu, v nejaktivnější fázi 11-ti letého magnetického cyklu, zkroucené smyčky sluneční magnetického pole vytvářejí četné sluneční "jiskry", ke kterým patří i eruptivní sluneční protuberance, koronální výtrysky hmoty a vzplanutí, která emitují mračna částic, které mohou dopadnout na Zemi a vyvolat polární záře. Jedno takové vzplanutí před dvěma léty uvolnilo takovou spoustu nabitých částic do Sluneční soustavy, že po zásahu planety Země došlo k přerušení provozu družic a přenosových soustav elektřiny.

Zprávy: Přednáška APODu 17. června v Paříži zdarma

Štítky: Slunce, Sluneční maximum, Prominences


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »