Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity zkoumá Mt. Remarkable na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech; Additional Mosaic Processing: Kenneth Kremer & Marco Di Lorenzo

Na co narazilo vozítko Curiosity na Marsu? Pojízdný robot na své pokračující pouti kolem a až na 5,5 km vysoký Mt. Sharp náhodou našel tento 5 m vysoký kopeček nazvaný Mount Remarkable. Jelikož nebyla jistota o hustotě okolních vrstev pískovce, tak tým lidí na Zemi vyslal instrukce vozítku na Marsu zkoumat vrtáním do horniny na ubočí Mt. Remarkable. Je docela možné, že při tvorbě tohoto hustého pískovce mohla sehrát svou roli voda, což by mohlo pomoci podpořit dávný život na rudé planetě. Neobvyklý centrální vrcholek kráteru Gale Mt. Sharp má poměr základny a výšky podobný jako pozemský Mt. Everest.

Beta: Pomozte vyzkoušet nový systém zasílání snímků pro APOD.

Štítky: Mars, Curiosity, Mt. Remarkable


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »