Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ocas galaxie Hamburger

Uznání a copyright: Martin Pugh

Na ostrém teleskopickém¨pohledu na NGC 3628 je vidět nafouknutý galaktický disk rozdělený tmavými prachovými pásy. Pochopitelně, že takový hloubkový portrét této vznešené, spirální galaxie, která je vidět z boku, některým astronomům vnukl myšlenku na její populární název galaxie Hamburger. Na snímku je blízko i malá galaxie, nejspíš satelit NGC 3628 a slabý, ale dlouhý slapový ohon. Tento nádherný vesmírný ostrov měří asi 100 000 světelných let a nachází se 35 miliónů světelných let daleko v severním jarním souhvězdí Lva. Její ohon dosahuje asi 300 000 světelných let, dokonce ještě za levý okraj širokoúhlého snímku. NGC 3628 se dělí o prostor v místním vesmíru s dalšími dvěma velkými spirálami M65 a M66, a toto uskupení je také známo jako Leo Triplet. Gravitační interakce s kosmickými sousedy nejspíše vytvořily slapový ohon, stejně jako rozsáhlé vzplanutí a zborcení disku této spirální galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc 628, Edge-on spiral, Leo triplet, Interacting galaxies, Tidal tail


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »