Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach komety Halley a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Mike Taylor

Za časného, bezměsíčného rána 6. května se začaly tmavou oblohou míhat zrnka kosmického prachu. Zrnka zametá planeta Země, když se hrouží prachovými proudy trosek za periodickou Halleyovou kometou, a tento každoroční meteorický roj se jmenuje eta Aquaridy. To inspirovalo tuto expozici, která zachytila meteor letící zleva doprava. Jeho stopa míří zpět do místa v Mléčné dráze do radiantu roje nad místním obzorem v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Eta Aquaridy jsou známy svojí rychlostí, do atmosféry vstupují rychlostí asi 66 kilometrů za sekundu. Voda rybníku nedaleko Albionu ve státě Maine ve Spojených Státech odráží hvězdnatou scénu a oranžovou záři nedalekého umělého osvětlení rozptylovaného nízkou oblačností. Pozorovatelé na severní polokouli už samozřejmě čekají na nový roj Camelopardalid 24. května, způsobený prachem z periodické komety 209P/LINEAR.

Štítky: Meteorický roj, Kometa Halley, Eta aquarid, Camelopardalid, 209p/linear


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »