Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Norskem

Image Credit & Copyright: Tor Even Mathisen; Music: Per Wollen; Vocals: Silje Beate Nilssen

Už jste někdy viděli polární záři? Polární záře se zase vyskytují častěji. Jak se Slunce blíží svém jedenáctiletému maximu, tak dochází k většímu výskytu slunečních skvrn, vzplanutí a koronálních výronů hmoty, což vše může podporovat vznik polárních září. Taková sluneční aktivita typicky vyvrhuje do Sluneční soustavy nabité částice, a některé z nich dopadnou do zemské magnetosféry a vyvolají zemské polární záře. Zrychlené video nahoře zobrazuje malebné polární záře z konce roku 2010 zachycené nad Tromsø v Norsku. Jak energetické částice dopadají na Zemi a excitují atomy vzduchu vysoko nad hustou zemskou atmosférou, tak vznikají záclony obyčejně zelené polární záře, která plyne, mihotá se a tančí. Možná že dokonce dnes bude příležitost uvidět polární záři, jelikož nedávná sluneční vzplanutí v několika minulých dnech už vyvolala četné četné polární záře.

Štítky: Polární záře, Norway, Video, Time-lapse


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »