Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Norskem

Image Credit & Copyright: Tor Even Mathisen; Music: Per Wollen; Vocals: Silje Beate Nilssen

Už jste někdy viděli polární záři? Polární záře se zase vyskytují častěji. Jak se Slunce blíží svém jedenáctiletému maximu, tak dochází k většímu výskytu slunečních skvrn, vzplanutí a koronálních výronů hmoty, což vše může podporovat vznik polárních září. Taková sluneční aktivita typicky vyvrhuje do Sluneční soustavy nabité částice, a některé z nich dopadnou do zemské magnetosféry a vyvolají zemské polární záře. Zrychlené video nahoře zobrazuje malebné polární záře z konce roku 2010 zachycené nad Tromsø v Norsku. Jak energetické částice dopadají na Zemi a excitují atomy vzduchu vysoko nad hustou zemskou atmosférou, tak vznikají záclony obyčejně zelené polární záře, která plyne, mihotá se a tančí. Možná že dokonce dnes bude příležitost uvidět polární záři, jelikož nedávná sluneční vzplanutí v několika minulých dnech už vyvolala četné četné polární záře.

Štítky: Polární záře, Norway, Video, Time-lapse


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »