Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Norskem

Image Credit & Copyright: Tor Even Mathisen; Music: Per Wollen; Vocals: Silje Beate Nilssen

Už jste někdy viděli polární záři? Polární záře se zase vyskytují častěji. Jak se Slunce blíží svém jedenáctiletému maximu, tak dochází k většímu výskytu slunečních skvrn, vzplanutí a koronálních výronů hmoty, což vše může podporovat vznik polárních září. Taková sluneční aktivita typicky vyvrhuje do Sluneční soustavy nabité částice, a některé z nich dopadnou do zemské magnetosféry a vyvolají zemské polární záře. Zrychlené video nahoře zobrazuje malebné polární záře z konce roku 2010 zachycené nad Tromsø v Norsku. Jak energetické částice dopadají na Zemi a excitují atomy vzduchu vysoko nad hustou zemskou atmosférou, tak vznikají záclony obyčejně zelené polární záře, která plyne, mihotá se a tančí. Možná že dokonce dnes bude příležitost uvidět polární záři, jelikož nedávná sluneční vzplanutí v několika minulých dnech už vyvolala četné četné polární záře.

Štítky: Polární záře, Norway, Video, Time-lapse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »