Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Norskem

Image Credit & Copyright: Tor Even Mathisen; Music: Per Wollen; Vocals: Silje Beate Nilssen

Už jste někdy viděli polární záři? Polární záře se zase vyskytují častěji. Jak se Slunce blíží svém jedenáctiletému maximu, tak dochází k většímu výskytu slunečních skvrn, vzplanutí a koronálních výronů hmoty, což vše může podporovat vznik polárních září. Taková sluneční aktivita typicky vyvrhuje do Sluneční soustavy nabité částice, a některé z nich dopadnou do zemské magnetosféry a vyvolají zemské polární záře. Zrychlené video nahoře zobrazuje malebné polární záře z konce roku 2010 zachycené nad Tromsø v Norsku. Jak energetické částice dopadají na Zemi a excitují atomy vzduchu vysoko nad hustou zemskou atmosférou, tak vznikají záclony obyčejně zelené polární záře, která plyne, mihotá se a tančí. Možná že dokonce dnes bude příležitost uvidět polární záři, jelikož nedávná sluneční vzplanutí v několika minulých dnech už vyvolala četné četné polární záře.

Štítky: Polární záře, Norway, Video, Time-lapse


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »