Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno ultrafialově

Uznání: UV: NASA, Swift, S. Immler (Goddard) & M. Siegel (Penn State); Optical: Axel Mellinger (CMU)

Kde jsou nejžhavější hvězdy v nejbližších galaxiích? NASA zapojila svoji družici Swift, aby mohla zkompilovat multisnímkovou mozaiku sousední galaxie Velkého Magellanova mračna (LMC) v ultrafialovém světle, aby tak pomohla s odpovědí na otázku. Snímek nahoře ukazuje, kde nedávno v LMC došlo ke vzniku hvězd, jelikož nejhmotnější z těchto mladých hvězd jasně září v modrém a ultrafialovém světle. Naproti tomu snímek ve viditelném světle po přejetí kurzorem nabízí známější pohled na LMC, kde jsou lépe vidět starší hvězdy. Vlevo nahoře je jedna z největších známých hvězdotvorných oblastí v celé Místní skupině galaxií: mlhovina Tarantule. Velké Magellanovo mračno a jeho menší doprovod Malé Magellanovo mračno lze snadno uvidět i pouhým okem na jižní obloze. Podrobná prohlídka snímku nahoře umožňuje lepší obrázek o vznikání hvězd v galaxiích.

Štítky: Star-formation, Lmc, Ultrafialový, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »