Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno ultrafialově

Uznání: UV: NASA, Swift, S. Immler (Goddard) & M. Siegel (Penn State); Optical: Axel Mellinger (CMU)

Kde jsou nejžhavější hvězdy v nejbližších galaxiích? NASA zapojila svoji družici Swift, aby mohla zkompilovat multisnímkovou mozaiku sousední galaxie Velkého Magellanova mračna (LMC) v ultrafialovém světle, aby tak pomohla s odpovědí na otázku. Snímek nahoře ukazuje, kde nedávno v LMC došlo ke vzniku hvězd, jelikož nejhmotnější z těchto mladých hvězd jasně září v modrém a ultrafialovém světle. Naproti tomu snímek ve viditelném světle po přejetí kurzorem nabízí známější pohled na LMC, kde jsou lépe vidět starší hvězdy. Vlevo nahoře je jedna z největších známých hvězdotvorných oblastí v celé Místní skupině galaxií: mlhovina Tarantule. Velké Magellanovo mračno a jeho menší doprovod Malé Magellanovo mračno lze snadno uvidět i pouhým okem na jižní obloze. Podrobná prohlídka snímku nahoře umožňuje lepší obrázek o vznikání hvězd v galaxiích.

Štítky: Star-formation, Lmc, Ultrafialový, Mouse over


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »