Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik hvězd v mlhovině Tarantule

Uznání: NASA, ESA, ESO, D. Lennon (ESA/STScI) et al., and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Největší a nejbouřlivější známá hvězdotvorná oblast v celé Místní skupině galaxií se nachází v naší sousední galaxii Velké Magellanovo mračno (Large Magellanic Cloud - LMC). Pokud by byla mlhovina Tarantule ve vzdálenosti místní hvězdotvorné oblasti mlhoviny Orion, tak by zabrala polovinu oblohy. Nazývá se také 30 Doradus a červený a růžový plyn ukazuje na hmotnou emisní mlhovinu, ačkoliv tam jsou také zbytky supernovy a tmavá mlhovina. Jasný uzlík hvězd vlevo od středu se nazývá R136 a obsahuje ty nejhmotnější, nejžhavější a nejjasnější známé hvězdy. Obraz nahoře je jednou z největší mozajek vytvořených pozorováním pomocí Hubblova kosmického dalekohledu a ukazuje bezprecedentní podrobnosti této tajemné hvězdotvorné oblasti. Obrázek byl zveřejněn na oslavu 22. výročí vypuštění Hubbla.

Štítky: Star-formation, Lmc, Tarantula nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »