Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznik hvězd v mlhovině Tarantule

Uznání: NASA, ESA, ESO, D. Lennon (ESA/STScI) et al., and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Největší a nejbouřlivější známá hvězdotvorná oblast v celé Místní skupině galaxií se nachází v naší sousední galaxii Velké Magellanovo mračno (Large Magellanic Cloud - LMC). Pokud by byla mlhovina Tarantule ve vzdálenosti místní hvězdotvorné oblasti mlhoviny Orion, tak by zabrala polovinu oblohy. Nazývá se také 30 Doradus a červený a růžový plyn ukazuje na hmotnou emisní mlhovinu, ačkoliv tam jsou také zbytky supernovy a tmavá mlhovina. Jasný uzlík hvězd vlevo od středu se nazývá R136 a obsahuje ty nejhmotnější, nejžhavější a nejjasnější známé hvězdy. Obraz nahoře je jednou z největší mozajek vytvořených pozorováním pomocí Hubblova kosmického dalekohledu a ukazuje bezprecedentní podrobnosti této tajemné hvězdotvorné oblasti. Obrázek byl zveřejněn na oslavu 22. výročí vypuštění Hubbla.

Štítky: Star-formation, Lmc, Tarantula nebula


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »