Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery Messier ve Stereu

Uznání: Apollo 11, NASA; Stereo Image by Patrick Vantuyne

Hodně jasných mlhovin a hvězdokup na pozemské obloze je spojených se jménem astronoma Charlese Messiera, který v 18. století vytvořil svůj slavný katalog. Podle něho se také jmenují tyto dva velké krátery na Měsíci. Z tmavého hladkého Moře plodnosti, neboli Mare Fecunditatis, vystupují krátery Messier (vlevo) a Messier A s rozměry 15 x 8 a 16 x 11 kilometrů. Jejich protažené tvary se dají vysvětlit velmi plytkými úhly, pod kterými impaktor, při pohybu zleva do prava vyhloubil krátery. Mělký impakt také vyústil do dvou jasných paprsků materiálu, který se prostírá po povrchu doprava, až za obraz. Tento stereo obraz obou kráterů byste měli vidět s červeno/modrými brýlemi (červená na levém oku), byl vytvořen teprve nedávno ze skanů dvou snímků (AS11-42-6304, AS11-42-6305) s vysokým rozlišením, které byly pořízeny při výpravě Apolla 11.

Proplouvejte vesmírem: Kliknětě zde a uvidíte náhodný APOD!

Štítky: Měsíc, Impakt, Kráter, Stereo, Messier


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »