Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6302: Motýlí mlhovina

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team

Jasné hvězdokupy a mlhoviny na pozemské obloze se často jmenují po květinách nebo po hmyzu. NGC 6302 s rozpětím křídel přes 3 světelné roky není vyjímkou. Umírající centrální hvězda této planetární mlhoviny s odhadovanou povrchovou teplotou kolem 250 000 stupňů Celsia se stala výjmečně žhavou, v ultrafialovém světle září velice jasně, ale před přímým pohledem ji ukrývá hustý torus prachu. Na tomto ostrém, barevném a podrobném snímku umírající hvězdu ve středu mlhoviny zachytil v roce 2009 Hubblův kosmický dalekohled širokoúhlou kamerou Wide Field Camera 3, která byla nainstalována při posledním servisní misi raketoplánu. Jasnou dutinu zářícího plynu protíná prachový torus kolem centrální hvězdy, který je vidět skoro z boku. V prachové obálce kolem této žhavé hvězdy byl detekován molekulární vodík. NGC 6302 se nachází asi 4000 světelných let daleko v arachnologicky správném souhvězdí Štíra (Scorpius).

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc6903, Central star


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »