Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srovnání velikostí hvězd

Uznání a copyright: morn1415 (YouTube)

Jak velké je naše Slunce ve srovnání s jinými hvězdami? Toto populání video na YouTube ukazuje poměrné velikosti planet a hvězd od nejmenších po největší. Video začíná pozemským Měsícem a pokračuje přes stále větší planety v naší Sluneční soustavě. Dále je zobrazeno Slunce v porovnání s mnoha jasnějšími hvězdami v našem okolí v Galaxii Mléčná dráha. A nakonec jsou vidět některé z největších hvězd. Povšimněte si, že skutečné velikosti většiny hvězd kromě Slunce a Betelgeuse nejsou známy z přímých pozorování, ale spíše měřením jejich zdánlivé jasnosti, teploty a vzdálenosti. I když je tato inspirativní učební pomůcka většinou přesná, tak čtenáři APODu budou jistě schopni poukázat na malé nepřesnosti ve videu a tak se ještě více poučí a pomohou zpřesnit budoucí verze.

Štítky: Hvězda, Planety, Video, Relative sizes


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »