Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid nad Edmontonem

Uznání : NASA/JPL-Caltech/UTA/UA/MSSS/ESA/DLR/JPL Solar System Visualization Project

Co kdyby jste jeli po ulici a přímo před vámi přes oblohu přelétl nějaký objekt? Tak toto se minulý týden přihodilo mnoha lidem v jižní centrální Kanadě. Přesněji velice jasný bolid, asi meteor o velikosti psacího stolu z hlubin vesmíru ozářil oblohu chvíli po západu slunce 20.listopadu 2008. Tento jasný bolid byl zachycen na mnoha snímcích a filmech včetně tohoto nádherného videa nahoře, které zachytila kamera policejního vozidla v Edmontonu ve státě Alberta v Kanadě. Protože jsou vidět přinejmenším dvě stopy, tak se objekt nejspíše hluboko v zemské atmosféře rozpadnul. Astronomové doufají, že triangulací snímků bolidu z několika simultáních zdrojů naleznou přibližnou dráhu odkud tento objekt přišel, stejně jako místo či místa, kam mohly dopadnou velké kusy, pokud přežily průlet atmosférou. Pokud by se v tom nejlepším případě podařilo nalézt kusy ze známé komety nebo asteroidu, tak by lidé měli bezprecedentní pohled na dávný objekt, který nejspíše obsahuje informace o časných dobách naší Země a sluneční soustavy.

Štítky: Bolid, Edmonton, Video


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »